Reklama
Reklama

​Najlepsze trasy rowerowe w Warszawie i okolicach. Idealne na słoneczny weekend

Rower możemy wykorzystać zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i jako środek transportu, który dowiezie nas np. do pracy. Jednak w tym celu konieczna jest odpowiednia infrastruktura, by jeździć bezpieczenie i nie musieć poruszać się po zatłoczonych drogach. Poznaj najlepsze trasy rowerowe w Warszawie i okolicach, które idealnie sprawdzą się w słoneczny weekend.

W województwie mazowieckim jest więcej ścieżek rowerowych niż autostrad w Polsce

Infrastruktura rowerowa w całej Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Praktycznie nie ma miejsca, gdzie przy nowych chodnikach nie powstają ścieżki rowerowe. W przypadku Warszawy, a także całego województwa mazowieckiego, możemy mówić o prawdziwym zatrzęsieniu tego typu ścieżek. W stolicy dróg rowerowych jest 676 km, a w województwie mazowieckim ponad 2,5 tys. km. Jest to znacznie więcej niż autostrad w naszym kraju, których jest jedynie ok. 2,1 tys. km. Dzięki temu można zaplanować wycieczkę rowerową nie tylko po Warszawie, ale także rozszerzyć wyjazd o okolice stolicy.

Sprawdź również: Ciepły weekend na Mazurach? Koniecznie sprawdź te malownicze trasy rowerowe

Trasa dookoła Wisły lub zabytki na skarpie wiślanej. Idealny wybór na początek

Dla entuzjastów rowerowych przejażdżek, którzy nie mają jednak zbyt dużego doświadczenia w poruszaniu się rowerem, idealne na początek będą krótsze trasy po mieście. Oczywiście nie oznacza to, że są one gorsze — co to, to nie! Podstawowa trasa rowerowa dla każdego warszawiaka to oczywiście jazda wzdłuż Wisły np. od Mostu Siekierkowskiego do Mostu Północnego. To jedynie 20 km, w trakcie których możemy podziwiać dziką przyrodę.

Drugi szlak jest jeszcze krótszy, ma zaledwie 5 km, jednak na jego trasie znajdziemy o wiele więcej przystanków. Jazdę zaczynamy od Agrykoli i jedziemy do Zamku Królewskiego (bądź odwrotnie). Na trasie możemy zatrzymać się przy Centrum Nauki Kopernik, Łazienkach, Muzeum Wojska Polskiego czy Zamku Królewskim. Ostatnia z tras idealnych na początek to droga do Powsina. Z centrum stolicy jest to ok. 15 km, a na miejscu warto podziwiać uroki Parku Powsińskiego czy też Ogrodu Botanicznego.

Opcja trudniejsza: Czersk, Mazowiecki Park Krajobrazowy bądź Puszcza Kampinoska

Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowanymi rowerzystami, możemy pokusić się o dalszy wyjazd. Najkrótsza z nich to Mazowiecki Park Krajobrazowy, gdzie warto zobaczyć, chociażby bagno Całowanie czy pałac w Otwocku. Warto jednak pamiętać, że są to tereny, jak na Warszawę, dość górzyste, a także piaszczyste, więc wyprawa rowerem miejskim nie będzie dobrym pomysłem.

Trochę dłuższa, bo w okolicach 40 km, będzie trasa rowerowa do Czerska. Po drodze możemy odwiedzić park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornie czy ruiny średniowiecznego zamku książąt mazowieckich. Dodatkowo trasę można tak poprowadzić, by w większości przebiegała przy brzegu Wisły.

Ostatnia trasa dla średniozaawansowanych to Puszcza Kampinoska. W tym przypadku możemy przejechać od "tylko" 40 km do nawet 140 km, jeśli zdecydujemy się na pętlę wokół Puszczy. Niewątpliwym walorem takiej trasy jest możliwość obcowania z dziką i rzadką przyrodą.

Sprawdź również: To malownicze miejsce pojawiło się w hicie Netflixa. Będzie hitem wakacji 2024?

Zalew Zegrzyński czy Modlin — tylko dla doświadczonych rowerzystów

Trasy w okolicach Warszawy dla sprawnych rowerzystów liczą więcej niż kilkanaście kilometrów. Jednak, jeśli zdecydujemy się na taki wyjazd, nie będziemy żałować. Pierwsza opcja to trasa wzdłuż Kanału Żerańskiego, następnie przez Nieporęt na wschód, aż dotrzemy do miejscowości turystycznych nad Narwią, Serocka lub Zegrza. W tym przypadku trasa w jedną stronę, w zależności od jej wytyczenia, to około 40 km.

Druga opcja to Modlin, a dokładniej tamtejsza twierdza. W zależności od konfiguracji możemy pokonać nawet ok. 140 km. Przy okazji zobaczymy Zalew Zegrzyński, łęgi wiślańskie oraz Puszczę Kampinoską, a także, oczywiście, Twierdzę Modlin. Ostatnia trasa rowerowa to już poważna wyprawa. Chodzi o jazdę z Warszawy nad Bug. Można ją wytyczyć przez Urle, Liw i Węgrów, a następnie dalej na wschód w kierunku Drohiczyna. Jednak w tym przypadku odległość w jedną stronę to ok. 150 km. Jednak zawsze można skorzystać z kolei mazowieckich, by skrócić sobie niektóre fragmenty trasy.

Zobacz też:

Bajkowe miejsce w Małopolsce. Tu zachwycisz się naturą bez tłumów

W tych sytuacjach lepiej odwołać lot. Stewardessa radzi, kiedy nie wsiadać na pokład

​Leży w Afryce, lecz należy do Unii Europejskiej. By zwiedzić miasto, wystarczy dowód osobisty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | trasy rowerowe