Reklama
Reklama

Na tej wyspie mieszka tylko jedna osoba. Leży w Grecji

Na tej wyspie mieszka tylko jedna osoba. Leży w Grecji, w archipelagu Dodekanez niedaleko takich turystycznych kierunków jak: Kos czy Rodos, ale w przeciwieństwie do nich nie jest popularna. Nie posiada wielu atrakcji i trudno się na nią dostać, więc turyści odwiedzają ją sporadycznie, a większość ludzi nawet nie ma pojęcia o jej istnieniu.

Kinaros to niewielka grecka wyspa na Morzu Egejskim, która zaskakuje liczbą ludności. Jej jedyną mieszkanką jest bowiem 78-letnia Irini Katsoturchi. Starsza kobieta żyje w tym miejscu samotnie od śmierci męża w 2013 roku. 

Jedynymi towarzyszami są dla niej zwierzęta: ukochany pies Siva, a także kury, owce i kozy. Pomagają jej one przetrwać w trudnych warunkach. Latem seniorkę odwiedza garstka turystów przypływających na wyspę w poszukiwaniu pięknych widoków. Zimą bywa jednak znacznie trudniej.

Tę wyspę zamieszkuje tylko jedna osoba. 78-letnia kobieta wychowała się na Kinaros

78-letnia Irini Katsoturchi jako jedyna osoba zamieszkuje grecką wyspy Kinaros na Morzu Egejskim. Seniorka zapewnia, że takie życie całkowicie jej odpowiada. Na pewno jednak nie jest jej łatwo, żyjąc w samotności. "Pani Rini" wychowywała się właśnie na Kinaros, dlatego ma do tego miejsca ogromny sentyment (według danych spisie powszechnym z 1951 r. na wyspie mieszkało "aż "12 osób)

Później po ślubie zamieszkała na pobliskiej wyspie Kalimnos, skąd pochodził jej mąż - Mikes. Spragnione lepszego życia małżeństwo wraz z dziećmi wyemigrowało do Australii, jednak tęsknili za rodzinnym domem. 

Po powrocie do kraju podjęli się hodowli bydła i postanowili osiedlić się na stałe na ukochanym Kinaros. Nadmiar wolnego czasu zabijali łowieniem ryb i opieką nad zwierzętami. Niestety mąż pani Irini Katsoturchi zmarł w 2013 roku. Od tego czasu mieszka tam ona samotnie.

Czytaj również: Seniorzy uwielbiają to uzdrowisko. Jest rzut beretem od Polski

"Pani Rini" na wyspie Kinaros wiedzie samotne, ale szczęśliwe życie

"Pani Rini" regularnie widuje się właściwie jedynie z dostawcami zapasów. Najpotrzebniejszych produktów dostarcza jej łódź przypływająca na Kinaros co tydzień z pobliskiej wyspy Amorgos. Od czasu do czasu odwiedzają ją także: listonosz i członkowie rodziny. 

Latem do brzegu Kinaros przybija więcej łódek, co bardzo cieszy jedyną mieszkankę wyspy. Jest dla niej bowiem okazja na wymianę chociażby paru zdań z innymi osobami. Mimo trudności kobieta zapewnia, że takie życie jej odpowiada. Mimo tego, że mieszka na odludziu, po wybuchu pandemii postanowiła zaszczepić się przeciwko COVID-19.

W 2020 roku seniorka postawiła na nogi siły powierzchne i straż przybrzeżną, ponieważ nagle "zniknęła z radarów". Później okazało się jednak, że kontakt z nią był niemożliwy ze względu na awarię oraz brak prądu na wyspie Kinaros.

Może cię zainteresować: Lazurowe źródełko i miejsce na piknik. Tylko 30 minut od Krakowa

Gdzie leży wyspa Kinaros, którą zamieszkuje tylko jedna osoba?

Wyspa Kinaros jest naprawdę mała, przez co wielu ludzi nie ma pojęcia o jej istnieniu. Liczy sobie tylko 4,5 km kw. powierzchni. Należy do archipelagu Dodekanez, do którego zaliczają się 163 wyspy. Jedynie 26 z nich jest zamieszkanych, w tym jednak wspomnieć trzeba o takich kierunkach jak: Rodos i Kos, gdzie latem przybywają tu tłumy spragnionych wrażeń turystów z całego świata.

Kinaros to miejsce trudno dostępne. Niewielka wysepka jest położona 35 mil na zachód od Kalymnos, na wschód od Amorgos i 5,5 mili morskiej na zachód-południowy zachód od Levitha. Najwyższy punkt wyspy ma 296 m n.p.m. 

Przed sześcioma laty świat znów usłyszał o Kinaros za sprawą wielkiej tragedii. 11 lutego 2016 roku śmigłowiec greckiej marynarki wojennej Agusta-Bell AB212 PN28 rozbił się bowiem na wyspie Kinaros podczas nocnej misji szkoleniowej. Życie straciło wówczas trzech oficerów, którzy przebywali na pokładzie maszyny.

Zobacz też:

Zastosuj te sprawdzone sposoby. Dzięki nim ubrania po wyjęciu z walizki nie będą więcej pogniecione

To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem

Nie wiesz, gdzie pojechać na kajaki? Musisz poznać Perłę Mazur

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje | turystyka | urlop | wczasy