Reklama
Reklama

Na mapie znajduje się więcej niż jedna “Polska”. Ta leży na drugim krańcu świata

Może wydawać się to dość zaskakujące, że na świecie jest więcej niż jedna “Polska”. Ta mieści się na odległym Pacyfiku i jest małą wioską o nazwie Poland. Akurat taka nazwa wyspiarskiej miejscowości jest dość zaskakująca i z pewnością intrygująca. Skąd na drugim krańcu świata wzięła się “Polska”? 

Poland to niewielka wioska leżąca w kraju wyspiarskim Kiribati. Mówi się o nim bardzo niewiele, wobec czego dużym zaskoczeniem jest fakt, że to właśnie tam zlokalizowana jest wioska o takiej nazwie. Co o niej wiadomo? Czy “Polskę" można znaleźć na świecie gdzieś jeszcze?  

Gdzie leży Poland?

Malutka wioska o nazwie Poland mieści się na wyspie Kiritimati, która zwana jest również wyspą Bożego Narodzenia. Wchodzi w skład kraju Kiribati, który co ciekawe leży na wszystkich półkulach Ziemi. Patrząc z perspektywy Polski, można zdecydowanie myśleć, że jest to drugi kraniec świata. Z Polski do Poland do pokonania jest sporo kilometrów. 

Skąd wzięła się akurat tam miejscowość o nazwie Poland? Związane są z tym liczne opowieści. Za legendarnego założyciela uznaje się Polaka Stanisława Pełczyńskiego, który pomógł mieszkańcom wyspy rozwiązać problem z nawadnianiem plantacji palmowych. W dowód uznania, mieszkańcy nazwali wioskę nazwą kraju, z którego pochodził. Ponadto laguna otrzymała nazwę Zatoki Świętego Stanisława, a także powstał kościół pod wezwaniem św. Stanisława.  

O historii tej mówi się jednak, że jest to tylko legenda, a nazwa wioski ma “nieco" inne pochodzenie. Podobno nazwa miejscowości Poland pochodzić ma od człowieka o nazwisku Malinowski, który był Francuzem, ale o polskich korzeniach. 

Zobacz również: Talizmany, menu w knajpach, egzotyczne zdjęcia. Tak naciągają Polaków na wakacjach 

Co wiadomo o wiosce Poland w Kiribati?  

Poland na atolu Kiritimati według dostępnych danych z 2020 roku zamieszkuje jedynie około 400 mieszkańców. To jedna z trzech wiosek, które są zamieszkane na tej wyspie. Osoby żyjące tutaj utrzymują się z rybołówstwa, a także hodowli palm kokosowych i produkcji kopry. Poruszają się pieszo lub łodziami, a to co najczęściej jedzą to ryby, papaje i kokosy.  

Co ciekawe, na wyspie, na której leży Poland, Nowy Rok witany jest najwcześniej. To właśnie mieszkańcy tego zakamarka świata witają go jako pierwsi. Kiedy w Polsce jest godzina 11, na Kiritimati wybija północ. 

W tym miejscu może pojawić się w głowie pytanie, czy na świecie znajduje się jeszcze jakaś “Polska". Okazuje się, że tak. Znaleźć ją można między innymi w stanie Nowy Jork. Mieści się tam wieś o nazwie Poland, która liczy 460 mieszkańców. Co więcej, w Kanadzie leży jezioro o nazwie Poland. widać więc, że polskich “akcentów" w świecie nie brakuje.  

Zobacz też:

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

​Planujesz wakacje we Włoszech? Tego nigdy nie rób podczas urlopu w tym kraju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wyspy | turystyka