Mówią, że to "polskie Carcassone". Tylko 2 godziny drogi od Krakowa
Średniowieczne mury, brama, zamek królewski i unoszący się zapach śliwki. To wszystko czeka na przybyłych turystów w Szydłowie, zwanym również "polskim Carcassone". Można się tu poczuć niczym w średniowiecznym mieście. Dowiedz się więc więcej na temat tego ciekawego miejsca na mapie województwa świętokrzyskiego, a być może stanie się celem twojej weekendowej wycieczki.
W Polsce jest wiele atrakcyjnych miejsc, o których mówi się zdecydowanie za mało. W województwie świętokrzyskim znajduje się jedno z nich. Nietuzinkowe miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym zaprasza przybyłych na spacer, który jest niczym podróż w czasie. Mamy “polskie Hawaje" czy “polską Florencję", przyszedł i czas na “polskie Carcassone".
Szydłów to miasteczko leżące na południu Polski w województwie świętokrzyskim. To tylko 40 minut z Kielc lub 2 godziny z Krakowa, aby móc ujrzeć średniowieczne miasteczko pachnące śliwką. O Szydłowie bowiem często mówi się, że jest śliwkową stolicą Polski.
Śliwki to jednak niejedyna atrakcja tej miejscowości. Szydłów często jest określany mianem polskiego Carcassonne. Skąd wzięło się takie porównanie? Zabudowa, jaką można tutaj ujrzeć, stanowi perełkę architektoniczną regionu, którą warto ujrzeć na własne oczy.
Wszystko przez to, że w połowie XIV wieku z rozkazu Kazimierza Wielkiego zostały tutaj wzniesione wapienne mury z zamkiem i trzema bramami. Szydłów to doskonałe potwierdzenie powiedzenia, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.
Do dzisiaj nie zachowała się całość zabudowy, a jedynie część. Jest ona jednak na tyle godna podziwu, że pozwala na chwilę przenieść się w czasie do średniowiecznego miasta.
Zobacz także: Ten park narodowy wygląda, jak z baśni. Znajduje się 2 godziny drogi od polskiej granicy
Szydłów to perełka architektoniczna, która pozwala we współczesnym mieście zatopić się w czasy średniowieczne. Niegdyś otoczony murami liczącymi przeszło kilometr długości, dzisiaj można ujrzeć ich około 700 metrów. Otulają miasto, tworząc wyjątkowy klimat. Z trzech bram pozostała jedna — Brama Krakowska, która imponuje swoim średniowiecznym wyglądem.
Centralnym punktem jest jednak zamek królewski, w którym zachował się budynek południowy zwany “Salą Rycerską", a także skarbczyk, gdzie aktualnie funkcjonuje Muzeum Zamków Królewskich.
Co jeszcze do zobaczenia jest w Szydłowie? Na zamku i murach podróż w czasie się nie kończy, bowiem zwiedzić tutaj można piękną synagogę, a także Kościół pw. Wszystkich Świętych z polichromią figuralną, który jest zarazem najstarszym zabytkiem w mieście. Ciekawą atrakcję stanowią również ruiny szpitala i kościoła pw. Ducha Świętego.
To wszystko i wiele więcej można zobaczyć w “polskim Carcassone", kupując bilet w cenie 35 zł. Do dyspozycji są również bilety wstępu na poszczególne zabytki, jednak najlepszą opcją jest zakup łączonego do wszystkich miejsc. Pomocna przy zwiedzaniu może okazać się mobilna aplikacja "Odkrywaj Szydłów".
Zobacz też:
Tak wygląda Wioska Świętego Mikołaja w Laponii. Koszt wizyty zwala z nóg
To jedna z najcieplejszych i najpiękniejszych wysp na świecie. Leć w grudniu, a nie pożałujesz
Prosty szlak w Tatrach do pokonania nawet zimą. Na miejscu schronisko i górka saneczkowa