Reklama
Reklama

Kamieniołom w samym centrum miasta? Odwiedź jeden z najbardziej popularnych amfiteatrów w Polsce

Kamieniołom w samym centrum dużego miasta? Brzmi dość absurdalnie, ale zdecydowanie jest możliwe. Wystarczy wybrać się do Kielc, gdzie na odwiedzających czeka wyjątkowa Kadzielnia. Można przejść tam podziemną trasę turystyczną, a także zjechać tyrolką. To jednak tylko wycinek z tego, co do zaoferowania ma kamieniołom w samym centrum Kielc. Poznaj więcej faktów na temat jednej z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego, a być może stanie się celem twojej następnej wycieczki. 

Z całą pewnością można mówić o tym miejscu, że jest wyjątkowe pod wieloma względami na skalę Polski i nie tylko. Nie chodzi tutaj wyłącznie o lokalizację tej ostoi w samym centrum miasta. Z czego więc słynie Kadzielnia i dlaczego warto ją odwiedzić?

Jedno z popularniejszych miejsc w województwie świętokrzyskim  

Kadzielnia to jedno ze wzgórz, którego wysokość wynosi 295 m n.p.m. Większość intryguje już sama nazwa tego miejsca, która brzmi dość tajemniczo. Jak się okazuje, opowieści z nią związanych jest całkiem sporo. Jedne mówią o rosnących tam ziołach używanych do tworzenia kadzideł, inne o dzierżawcy terenu, którym był kościelny.  

Bez względu na nazwę teren ten jest niezwykły pod niemal każdym względem. Już w XVIII wieku rozpoczęto tu wydobywać wapień, po czym ślady widoczne są do dzisiaj. Kadzielnia bowiem to nieczynne wyrobisko, w którego centralnej części znajduje się słynna Skałka Geologów.  

Co ciekawe, objęta jest formą ochrony przyrody w postaci rezerwatu. Wobec tego nie jest udostępniona dla zwiedzających, a podziwiać ją można z każdej strony z perspektywy otaczających ją ścieżek.  

Spacerując przygotowanymi specjalnie dla turystów ścieżkami, można po drodze minąć wiele atrakcji. Kadzielnia w Kielcach to niezwykłe miejsce, o którym śmiało, można powiedzieć, że zarówno uczy, jak i bawi. Sama wizyta w Kadzielni to niesamowita lekcja historii Ziemi. Trudno sobie wyobrazić, że te tereny niegdyś zalewało ciepłe i tropikalne morze. 

Przeczytaj również: To miejsce jest lepsze od Centrum Nauki Kopernik. I o połowę tańsze

Co jest na Kadzielni w Kielcach? Atrakcji co niemiara 

Historię tego niezwykłego miejsca można poznać między innymi w jaskiniach, które zostały udostępnione dla zwiedzających. Łącznie zidentyfikowano ich tutaj aż 25, lecz turyści mogą ujrzeć tylko Jaskinię Odkrywców, Prochownię oraz Szczelinę. To możliwość podziemnego spaceru i ujrzenia śladów organizmów sprzed milionów lat.  

Ponadto liczne atrakcje czekają tutaj nie tylko pod, ale również na ziemi. Można udać się między innymi do punktu, z którego możliwe jest podziwianie Kadzielni w oryginalny sposób. Mianowicie z wysokości 40 metrów podczas zjazdu tyrolką.

Mówiąc o Kadzielni, nie można nie wspomnieć o wyjątkowym Amfiteatrze, znanym na całą Polskę. W końcu, gdzie można delektować się muzyką wśród skał? A no w Kielcach. Ta wyjątkowa sceneria towarzyszy artystom i widowni podczas licznych koncertów, a także przestawień.  

Kadzielnia w Kielcach to miejsce na turystycznej mapie Kielc województwa świętokrzyskiego, w którym z pewnością zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą coś dla siebie. To możliwość spotkania z historią sprzed miliona lat, a także świetnej zabawy w parku linowym. Dla fanów spokojnych spacerów również znajdzie się miejsce na malowniczych ścieżkach.  

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | weekend w Polsce