Reklama
Reklama

Mówią, że to najpiękniejsze górskie szlaki w Polsce. Które z nich już przeszedłeś?

W Polsce nie brakuje malowniczych i pięknych szlaków. Wybór jest naprawdę duży i możemy znaleźć zarówno łatwiejsze, jak i te bardziej wymagające trasy. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, aby cieszyć się przyjemną wycieczką i by podziwiać niezapomniane widoki. Oto nasze propozycje szlaków górskich, które powinno się przejść chociaż raz w życiu.

W Polsce wielbiciele górskich wędrówek nie mają prawa się nudzić. W naszym kraju nie brakuje pięknych, ciekawych i urokliwych szlaków pieszych. Możemy wybierać pomiędzy stopniami trudności danych tras, dostosowując je do swoich możliwości. Oto najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce, które warto przejść.

Trzy Korony - wyjątkowy punkt w Pieninach

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Są one jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów tego rejonu. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, czyli Okrąglicy, umieszczono platformę widokową, z której możemy podziwiać piękny widok na Dunajec, Tatry czy Beskid Sądecki.

Na szczyt możemy dotrzeć kilkoma szlakami, jednak wszystkie łączą się na tzw. Siodle. Z tego miejsca musimy iść jeszcze 15 minut na platformę widokową. Na Trzy Korony można dotrzeć szlakiem ze Szczawnicy, z Krościenka lub ze Sromowiec Niżnych czy Czorsztyna.

Szczeliniec Wielki - malownicza i tajemnicza trasa

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Równocześnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Sudetach. To właśnie w tym miejscu nakręcono sceny do jednej z części  "Opowieści z Narnii".

Wierzchołek Szczelińca Wielkiego tworzy niesamowity skalny labirynt. Na jego krańcach znajdują się trasy widokowe. Jest to miejsce, którego nie powinien pominąć żaden miłośnik górskich tras. Na szczyt Gór Stołowych możemy dojść żółtym szlakiem z Karłowa, pokonując 665 schodów. Wędrówka ta zajmie około 45 minut.

Babia Góra - czekają tu na nas niezapomniane widoki

Babia Góra jest najwyższym wzniesieniem Beskidu Żywieckiego. Równocześnie to miejsce z jednym z najlepszym punktów widokowych w Polsce. Jeżeli trafimy na dobrą pogodę oraz widoczność, to możemy stąd dojrzeć Tatry, część Słowacji, Beskidy oraz Gorce.

Jednym z najciekawszych i najbardziej urokliwych szlaków prowadzących na Babią Górę jest ten, który biegnie z Markowych Szczawin przez Perć Akademików na najwyższy wierzchołek - Diablak. Tutaj czeka na nas wspaniała panorama górska.

Czytaj również: Nad Bałtykiem są jeszcze dzikie plaże. Tu wypoczniesz z dala od tłumu

Tarnica, Halicz, Rozsypaniec - niepowtarzalne bieszczadzkie krajobrazy

Bieszczadzkim klasykiem określany jest szlak wiodący przez Tarnicę, a następnie przez Halicz i Rozsypaniec. To idealna trasa dla miłośników gór, którzy chcą zaplanować całodzienną wycieczkę.

Na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt Bieszczad prowadzi szlak czerwony z Ustrzyk Górnych. Wejście zajmie nam 3 godziny. Po dotarciu warto kontynuować wycieczkę przez Halicz i Rozsypaniec. Następnie czerwonym szlakiem dochodzimy do tzw. bieszczadzkiego końca świata. Jest to asfaltowa droga, kończąca się nagle na polanie.

Dolina Chochołowska - szlak dla początkujących i rodzin z dziećmi

Jeżeli poszukujemy szlaku równie urokliwego, co niewymagającego, to warto wybrać się na spacer do jednej z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Ma ona długość prawie 10 km i uraczy nas pięknymi widokami.

Szlak zaczyna się przy parkingu w Siwej Polanie. Do Polany Chochołowskiej dojdziemy w około 2 godziny. Warto dodać, że trasa ta jest szeroka oraz dobrze oznakowana. Będzie więc świetnym wyborem dla początkujących wędrowców oraz rodzin z dziećmi.

Szlak z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny - pełen tajemnic i legend

Szlak, który również warto pokonać, znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Co prawda, nie jest to najwyższy łańcuch w Polsce, ale ma on wyjątkowy urok, podsycany również licznymi legendami oraz podaniami, które tworzą tajemniczą atmosferę.

Naszą trasę rozpoczynamy w Nowej Słupi, kierując się na Święty Krzyż. Po drodze mijamy tajemniczy posąg pielgrzyma, który najprawdopodobniej pochodzi z XIII wieku. Idąc tą trasą, ujrzymy również prastare miejsce kultu Słowian i okazały klasztor. Z Łysicy schodzimy do Świętej Katarzyny. Taka wycieczka zajmie nam około 5 godzin.

Zobacz też:

To jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Bez tłumów nawet w sezonie, teraz prawie puste

​To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

Wyspa wiecznej wiosny to idealny wybór na jesienny urlop. Jest taniej i prawie pusto

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje | góry