Reklama
Reklama

Mówią, że to najciekawsza szwedzka wyspa. To tu mieszkali Wikingowie

Mówią, że jest najciekawszą szwedzką wyspą. Znajduje się niemal na samym środku Morza Bałtyckiego, a swym rozmiarem przewyższa wszystkie inne wyspy tego akwenu. Mowa oczywiście o pięknej Gotlandii, którą kiedyś zamieszkiwali Wikingowie. To ciekawe miejsce z bogatą historią warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Gotlandia to największa wyspa na Bałtyku o powierzchni 3 140 kilometrów kwadratowych. Należy do Szwecji, jest położona na południe od Sztokholmu i często żartobliwie bywa określana jako Wyspa Wikingów. 

Największe miasto, a jednocześnie stolica tego regionu to Visby. Znajduje się tutaj piękna XII wieczna katedra, którą na pewno warto odwiedzić, lecz nie tylko to miejsce zasługuje na uwagę. 

Historia Gotlandii jest długa. Zamieszkiwali ją Wikingowie

Historia Gotlandii to gotowy scenariusz filmowy. Sięga jeszcze czasów prehistorycznych, jednak dopiero w czasach Wikingów stała się ważnym centrum handlowym. 

Wojownicy mieli tutaj swoje siedziby i uznawali tę wyspę za magiczną (wyłaniającą się na powierzchnię morza po zmierzchu). Ukryli tutaj swoje łupy, a liczne artefakty zostały później znalezione przez archeologów na Gotlandii.

W XIV wieku wyspa przechodziła trudny okres. Była wówczas przedmiotem walki między Danią i Szwecją. W 1645 roku ostatecznie trafiła w ręce Szwedów na mocy traktatu w Brömsebro. 

Tutejsza unikalna architektura, z wieloma średniowiecznymi budynkami zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Stolica wyspy Visby, została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Może cię zainteresować: To prawdziwa perełka Morza Bałtyckiego. Wygląda jak z pocztówki

Atrakcje na Gotlandii, które po prostu musisz zobaczyć

Atrakcji na Gotlandii jest cała masa. To chyba najciekawsza szwedzka wyspa o iście bajkowym klimacie. Puntami charakterystycznymi są widowiskowe rauki - charakterystyczne formacje skalne będące efektem erozji wapiennych skał. 

W wiosce Wikingów w Tofta poczujesz się jak członek dawnego plemienia i poznasz codzienne życie mieszkańców tej wyspy od podszewki. Natomiast w  Visby poświęć chwilę, aby pospacerować brukowanymi uliczkami, podziwiając zabytkowe mury i ruiny starych kościołów. Podczas pobytu w stolicy, koniecznie odwiedź również Gotland Museum.

Kolejnym punktem obowiązkowym do zobaczenia podczas wycieczki na Gotlandię jest Lummelundagrottan, czyli jaskinia Lummelund. Zwróć również uwagę na majątek chłopski Kattlund czy niewielką wysepkę Fårö znaną z pięknych plaż.

Czytaj również: Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno

Jak dopłynąć na Gotlandię? Możesz tu dotrzeć na kilka sposobów

Ze Szwecji na Gotlandię możesz dopłynąć promem z portów Oskarshamn bądź Nynäshamn. Do drugiego z wymienionych dostaniesz się z Gdańska i warto wybrać tę opcję, szczególnie jeśli przed wyprawą na wyspę Wikingów chcesz zwiedzić Sztokhoklm (znajdujący się w pobliżu). 

Zobacz też:

Rajska wyspa dostępna dla nielicznych. Obowiązują tu surowe limity wstępu

W tych 5 krajach spędzisz wakacje taniej niż w Polsce. Widoki i pogoda gwarantowane

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje | turystyka | urlop