Reklama
Reklama

Miejsce w Polsce, gdzie natura łamie prawa fizyki. Zjawisko, które zadziwia

Krzywy Las jest odwiedzany przez wielu turystów, którzy zachwycają się jego niezwykłym wyglądem. Dziwnie powyginane drzewa tworzą niesamowitą atmosferę, a w dodatku do dziś nie wiadomo, dlaczego właśnie tak się prezentują. Jak dotrzeć do Krzywego Lasu i co warto wiedzieć o tym zadziwiającym miejscu?

Krzywy Las to niezwykłe miejsce, położone w okolicach wsi Nowe Czarnowo, 4 km od Gryfina i 40 km od Szczecina. To jedyny taki w Polsce las, z charakterystycznymi drzewami. Rosnące w nim sosny pospolite są w dziwny sposób powyginane, a wiek drzew szacowany jest na około 75 lat. Skąd taki dziwny wygląd drzew? Krzywy Las to niewątpliwie miejsce, które warto zobaczyć.

Jak powstał Krzywy Las? Zagadka czeka na rozwiązanie

Tak dziwnego lasu nie zobaczymy nigdzie indziej w Polsce. Krzywy Las to jedna z atrakcji Nowego Czarnowa i jego okolic. To jedna z najciekawszych osobliwości przyrodniczych. Skupisko zdeformowanych sosen rośnie na obszarze około 0,30 ha, wyróżniając się tym, iż pnie drzew — zamiast rosnąć zwyczajnie, pionowo ku górze — tuż nad ziemią wyginają się szerokim łukiem i dopiero kierują w górę. Wygięte są w kierunku północnym i najprawdopodobniej posadzono je w roku 1934.

Deformacje prawdopodobnie powstały na skutek uszkodzeń mechanicznych. Nie wiadomo jednak kto i po co to robił. Istnieje wiele hipotez, które próbują to wyjaśnić. Być może miały posłużyć do budowy łodzi, mebli czy po prostu ozdób — znane są bowiem przypadki hodowli drzew specjalnie wygiętych, by służyć jakimś potrzebom człowieka. Nie jest jednak znane ich ewentualne zastosowanie. Obecnie to powierzchniowy pomnik przyrody. 

Czytaj też: Wyjątkowa sytuacja na uwielbianych przez Polaków wyspach. Pierwszy raz od ponad 60 lat 

Jak dotrzeć do Krzywego Lasu? Widok cię zachwyci

Krzywy Las to interesujące miejsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy. Przez las prowadzi czerwony szlak pieszy, biegnący z Gryfina do Mieszkowic. Od strony Gryfina można również dojechać do tego niezwykłego miejsca. Tuż przy Krzywym Lesie znajduje się bowiem przystanek PKS. 

Zobacz też:

Chorwacka plaża skażona azbestem. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Teraz możesz zanocować w prawdziwym Hogwarcie

Z Krakowa dolecisz za mniej niż 100 zł. Na miejscu zabawa lepsza niż w Disneylandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka