Reklama
Reklama

Miasto z listy UNESCO i sieć malowniczych jezior. To wszystko tuż za polską granicą

Nie trzeba jechać daleko, aby ujrzeć niezwykłe miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedno z nich znajduje się za naszą południową granicą na Słowacji. Bańska Szczawnica, bo to o tym miasteczku mowa, zachwyca swoją górniczą historią, urokiem i inżynieryjnym geniuszem. To doskonały cel na weekendowy wypad czy też urlopowy wyjazd. Miejsc do zwiedzenia i wypoczynku jest tutaj pod dostatkiem.

Bańska Szczawnica z pewnością należy do grona wyjątkowych miast leżących na Słowacji. Jeśli marzysz o pobycie w miejscu, gdzie z łatwością można połączyć zwiedzanie unikalnych zabytków z bliskim kontaktem z naturą, wpisz tę miejscowość na listę swoich podróżniczych celów. Położone w sercu Gór Szczawnickich oferuje przechadzki wąskimi ulicami w poszukiwaniu śladów dawnej świetności górnictwa, a także błogi odpoczynek nad jednym z tutejszych tajchów. Wyjątkowość tego miejsca można odczuć na każdym kroku.  

Bańska Szczawnica — jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Słowacji

Bańska Szczawnica to jedno z najstarszych i zarazem najbardziej znaczących miast górniczych w Europie, gdyż wydobywanie metali szlachetnych w centralnej części Gór Szczawnickich ma tutaj bardzo długą tradycję. Wzmianki o nim pochodzą już z XII-wiecznego dokumentu, w którym tereny te nazwano “ziemią górników". Aż do XIX wieku miasto to trwało w swojej górniczej świetności. Niestety pod koniec wieku tutejsze górnictwo zaczęło podupadać, aż w 2001 roku zamknięto ostatnią kopalnię.  

Tym samym Bańska Szczawnica odeszła nieco w zapomnienie, jednakowo wśród górników, miłośników urbanistyki czy turystów. Miejsce to posiada jednak wciąż swój unikalny charakter, który oddaje dawny charakter miasta poprzez oryginalną zabudowę miasta skrytą pomiędzy Górami Szczawnickimi. Dzięki temu starówka tego słowackiego miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, a to tylko podkreśla jej wyjątkowość. Bańska Szczawnica jest świetnym przykładem zintegrowanego krajobrazu przemysłowego, harmonijnie wpisującego się w otaczającą przyrodę.  

Może cię zainteresować: Na majówkę i czerwcówkę. Z Krakowa bliżej niż nad morze, a woda znacznie cieplejsza

Co warto zobaczyć w Bańskiej Szczawnicy? Słowackie miasto pełne zabytków 

Słowackie miasteczko łączy w sobie historię, technikę oraz przyrodę w jedną harmonijną całość. Przepełnione jest unikalnymi zabytkami, które zachwycają swoim wyglądem i charakterem. W miejskim rezerwacie zabytkowym Bańskiej Szczawnicy znajduje się aż 360 obiektów zabytkowych, które tworzą bezcenny kompleks kulturowy i historyczny doskonale wkomponowany w tutejszy górski krajobraz.  

Do najważniejszych miejsc zalicza się między innymi Zamek Stary leżący na zachód od Placu św. Trójcy, który dzisiaj pełni funkcję muzeum. Wybudowany w XIII wieku zachwyca swoją architekturą oraz położeniem. Na przeciwległym dla niego wzgórzu umiejscowiony jest natomiast Zamek Nowy wybudowany w XVI wieku. Pełni również funkcję muzealną, oferując podziwianie licznych ekspozycji. Ponadto z budowli tej rozciąga się doskonały widok na słowackie miasto.  

W nim pełno jest zabytków, które warto podziwiać, spacerując uliczkami miasta. Mowa między innymi o gotyckim kościele św. Katarzyny z XV wieku czy też budynku ratusza ze smukłą wieżą zegarową. Dodatkowo swoim wyglądem zachwyca Plac Św. Trójcy wraz z Kolumną pod tym samym wyzwaniem. Na uwagę zasługuje także Kalwaria w Bańskiej Szczawnicy, czyli zespół budowli sakralnych uważany za jedną z najpiękniejszych kalwarii w całej Europie.  

Zobacz także: Podziemny spływ łodzią i przygoda dla całej rodziny. To miejsce na Śląsku to rewelacyjny pomysł na wycieczkę

Bańska Szczawnica i jej okolice. Tajchy zapleczem wypoczynkowym miasteczka 

Mówiąc o Bańskiej Szczawnicy, nie można nie wspomnieć o jednym z najbardziej fascynujących elementów tutejszego krajobrazu, którym są tajchy. Co skrywa się pod tą ciekawie brzmiącą nazwą? Nic innego, jak szczawnickie sztuczne jeziora, które zostały zbudowane dla potrzeb dawniej funkcjonujących kopalń. To dziedzictwo dawnego górnictwa, które dzisiaj stanowi zaplecze wypoczynkowe miasteczka, proponując kąpiele w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Na potrzeby starodawnych kopalni powstał przemyślany system wodno-gospodarczy, który był jedynym w swoim rodzaju w Europie. Tym samym utworzono około 60 tajchów (sztucznych jezior), wśród których do dzisiaj przetrwało już tylko 30%. Wciąż jednak zbiorniki te stanowią nieodłączny element tutejszych krajobrazów, a także ważną część zaplecza rekreacyjnego. Bańska Szczawnica i jej okolice to doskonałe miejsce, które łączy w sobie aktywny i blogi wypoczynek nad jeziorem, w otoczeniu gór. To miejsce z kameralną atmosferą, daleką od masowej turystyki.  

Źródła: slovakia.travel, slowacja-latem.pl 

Zobacz też:

To jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Przed wjazdem musisz podpisać przysięgę

Strefa światła i przestrzeń pełna atrakcji. To “muzeum” jest dobre na rodzinną wycieczkę

Ta wyspa to raj dla miłośników rowerowych wycieczek. Białe plaże, rozległe lasy i piękne krajobrazy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | city break | wakacje