Reklama
Reklama

"Mały Rzym" leży przy granicy z Polską. Widoki zachwycają, a mało kto o nim wie

Nie musisz spędzać długich godzin w samolocie po to, by jesienią na własnej skórze móc poczuć włoską atmosferę. Jeżeli do dyspozycji masz przynajmniej jeden wolny dzień, koniecznie wybierz się na wycieczkę do Trnawy. To słowackie miasto, położone tuż przy granicy z Polską żartobliwie nazywane bywa "małym Rzymem". Zachwycisz się tam sakralną architekturą, smaczną kawą i niepowtarzalną atmosferą.

Trnawa to urokliwe słowackie miasto, o którym w Polsce wiedzą nieliczni. A wielka szkoda, bo jest tak piękne, że turyści zwykli żartobliwie nazywać je "małym Rzymem". Z Katowic samochodem dojedziesz tam w niespełna trzy godziny. Dlatego mając chwilę wolnego, koniecznie wybierz się na wycieczkę. 

Trnawa na Słowacji to wyjątkowe miejsce. "Mały Rzym" zachwyca klimatem i architekturą

Do Trnawy możesz przyjechać zupełnie bez okazji, aby w weekend móc napawać się piękną sakralną architekturą i niepowtarzalnym, romantycznym klimatem tego miejsca. Jeżeli jednak masz napięty grafik, to koniecznie odwiedź ją chociaż na chwilę po drodze do Bratysławy, od której Trnawę dzieli tylko 45 kilometrów

Trnawa jest siódmym pod względem wielkości miasto na Słowacji, które pod względem pięknej architektury, smacznego jedzenia i klimatu w niczym nie ustępuje popularnemu wśród turystów Rzymowi. W dzień możesz zwiedzać lokalne zabytki, a wieczorem polecamy ci zatracić się w malowniczych, wąskich uliczkach, które roztaczają się między kolorowymi kamienicami.

Znajdziesz w nich wyjątkowe kawiarenki, których w Słowacji jest cała masa, ale najsmaczniejszą kawę dostaniesz w lokalach przy ul. Hlavna. Na espresso w przewie podczas zwiedzania możesz również wybrać się do unikalnej kawiarni w... synagodze Status Quo Ante z 1991 roku. 

Może cię zainteresować: Nazywają ją "polską Toskanią". Znajduje się tylko godzinę drogi od Krakowa

A jeśli jesteś fanem mocniejszych trunków, zrelaksować na pewno pomoże ci się wizyta w okolicznych... winnicach m.in. w Terra Parna, gdzie spróbujesz również wielu wspaniałych dań najwyższej klasy lokalnej kuchni. Osoby spragnione rozrywki również nie będą się nudzić. 

W historycznym centrum miasta od 2018 roku działa bowiem ośrodek kulturalny "Mały Berlin", w którym ponad 300 razy w ciągu roku odbywają się wydarzenia przeznaczone dla różnych grup wiekowych m.in.:

  • spektakle teatralne, 
  • koncerty, 
  • pokazy filmowe, 
  • wydarzenia literackie
  • konferencje.

Czytaj również: Jest nazywana "polską Wenecją". Jesienią wygląda wyjątkowo malowniczo

Największe atrakcje Trnawy na Słowacji. Co warto tam zobaczyć?

Atrakcji w Trnawie na Słowacji nie brakuje, dlatego najlepiej, jeśli wybierzesz się tam nie na jeden, ale przynajmniej dwa lub trzy dni. Na uwagę zasługuje szczególnie tutejsza sakralna architektura. 

Odwiedzić warto nie tylko synagogi, ale również liczne kościoły m.in. wczesnobarokową Katedrę Św. Jana Chrzciciela z XVII wieku. Na uwagę zasługują również bazylika św. Mikołaja z przełomu XIV/XV wieku i gotycki kościół św. Heleny z XIV wieku.

Poza niniejszymi budynkami, będąc w Tarnawie, możesz również podziwiać krajobraz z 57-metrowej wieży z XVI wieku znajdującej się w centrum starego miasta. Aby się tam dostać, będziesz jednak musiał pokonać 143 schody, które prowadzą do punktu widokowego. 

I nie zdziw się, jeśli podczas spaceru po centrum miasta natkniesz się na polski akcent. Przy ulicy Piekarskiej usytuowana jest bowiem tablica upamiętniająca dawnego króla Węgier i Polski, Ludwika Węgierskiego. 

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca