Reklama
Reklama

Latem przyjeżdżają tu tłumy, zimą świeci pustkami. W tej miejscowości nikt nie chce spędzać ferii

Większość zlokalizowanych w górach miejscowości cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, zarówno w lecie, jak i zimą. Dotyczy to nie tylko Tatr, ale również Karkonoszy, Pienin, Beskidów czy Sudetów. Za "królową Pienin" niewątpliwie uznawana jest Szczawnica. Jednak podczas gdy w sezonie zimowym inne miejscowości turystyczne przeżywają prawdziwe oblężenie, ona świeci pustkami. Dlaczego tak się dzieje? Winny może być jeden z problemów, z którym zmaga się miejscowość w okresie zimy.

Szczawnica często nazywana jest sercem  lub królową Pieniny. Ta malowniczo położona miejscowość przyciąga rzeszę turystów, których najwięcej jest w okresie letnim. Zjawiają się tu nie tylko miłośnicy górskich wędrówek. Przedział atrakcji turystycznych sprawia, że na nudę nie mogą narzekać ani dzieci, ani seniorzy. W końcu to jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Dlaczego więc turyści nie przyjeżdżają tak chętnie do Szczawnicy zimą?  

Pomimo wielu atrakcji, zimą w Szczawnicy odnotowywany jest mniejszy ruch turystyczny

To miasteczko uzdrowiskowe przyciąga turystów swoim urokiem, ciekawą lokalizacją oraz bogactwem przyrody. Kuracjusze tłumnie tutaj przybywają, aby skorzystać z szerokiej oferty uzdrowiskowej i spróbować rozmaitych wód leczniczych. Dla miłośników przemierzania szlaków turystycznych Szczawnica również ma wiele do zaoferowania. Wyjście na Wysoką, Sokolicę czy słynne Trzy Korony, bo w końcu to właśnie tutaj mieści się Pieniński Park Narodowy. 

Szczawnica uznawana jest za jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Polsce. Wszystko za sprawą lokalizacji oraz zachwycającej drewnianej architektury. W dodatku szereg atrakcji takich jak kolejka krzesełkowa na Palenicę czy spływ Dunajcem z flisakami. Fani wycieczek rowerowych poczują się tutaj jak w raju, a to wszystko za sprawą wielu ścieżek i tras rowerowych. Jedna z nich, której celem jest Czerwony Klasztor, cieszy się szczególną popularnością.  

Zimą oprócz malowniczych i zachwycających widoków, Szczawnica oferuje turystom klimat iście z bajki. Na miłośników nart i snowboardu czekają dobrze wyposażone stoki narciarskie, w tym ten na Palenicy. Kolejną atrakcją jest lodowisko. Dla turystów dostępnych jest wiele szlaków, po których można uczęszczać również zimą. Sanatoria prężnie działają, a miejsc do relaksacyjnych spacerów nie brakuje. Pomimo tego wszystkiego, mniej turystów wybiera tę malowniczą miejscowość na cel w czasie ferii zimowych.  

Przeczytaj również: Ferie w polskich górach? Wcale to nie muszą być Tatry. Znamy ciekawsze i tańsze miejsca

Co może odstraszać turystów w tej malowniczej miejscowości?  

Pomimo szerokiej oferty turystycznej Szczawnica zimą odnotowuje mniejszy ruch, zwłaszcza w środku tygodnia. Ulice oraz restauracje “świecą pustkami". W weekendy zdaniem niektórych przedsiębiorców jest lepiej, ale wciąż niewystarczająco, aby mówić o dobrym zimowym sezonie. Lokalne media, jak i wiele osób przyczyny tego zjawiska upatrują w jakości powietrza, która zimą jest niestety na bardzo niskim poziomie.  

Wiszący nad miejscowością smog nie zachęca do przybycia. Wiele osób to właśnie w tym upatruje przyczyny mniejszego ruchu. Gmina w tej kwestii podejmuje działania, które mają na celu pomóc uporać się z tym uciążliwym problemem. Zresztą Szczawnica nie jest jedyną miejscowością, która zimą zmaga się ze smogiem.  Podobny problem dotyczy chociażby niżej położonym miejscowości na Podhalu, wydaje się jednak, że tam turyści nie zwracają na to aż tak dużej uwagi. 

Inni przedsiębiorcy mówią o rosnących cenach, które skutecznie odstraszają turystów. Są jednak i tacy właściciele hoteli i restauracji, którzy mówią, że rezerwacje wpływają i jest ich nawet więcej niż w listopadzie czy grudniu. Mają nadzieje, że kolejne tygodnie ferii zaowocują większą liczbą turystów. W końcu Szczawnica to miejsce, gdzie natura splata się z historią, tworząc niesamowitą atmosferę. Jest więc po co przyjeżdżać. 

Co robić w Szczawnicy zimą?

Jeśli jednak zdecydujecie się na zimowy wyjazd do Szczawnicy, nie będziecie się nudzić. Oprócz wędrówek po stosunkowo prostych szlakach górskich możecie zorganizować kulig, zwiedzić zamek w pobliskiej Niedzicy, czy wypocząć na termach w Bukowinie Tatrzańskiej.  Warto przespacerować się Wązowem Homole i udać do Pijalni Wód. Szczawnica to równiez raj dla narciarzy.


Zobacz też:

To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Każdego roku przyciąga tłumy kuracjusz

Na zdjęciach wygląda jak Włochy. Ta mała miejscowość w Polsce to wakacyjny hit

Przeczytaj przed wyjazdem do Wenecji. Te miejsca zwiedzisz zupełnie za darmo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce | góry