Reklama
Reklama

Last minute – jak szukać wakacji, aby upolować niskie ceny. Trzy etapy poszukiwań

Podróże last minute czasami są przyjemnością, a czasami koniecznością. W pierwszym przypadku atrakcyjny jest dreszczyk emocji, towarzyszący podróży „na ostatnią chwilę”. Drugi przypadek dotyczy osób, które szukają biletów w znacznie niższej cenie. Jak trafić na okazję last minute?

Sezon wakacyjny właśnie startuje. Wraz z nadejściem czerwca rozpocznie się największe oblężenie wakacyjnych kurortów i również wtedy przewoźnicy mogą proponować unikalne oferty last minute. Na czym właściwie to polega?

Oferta last minute polega na tym, że produkt lub usługa – w tym przypadku podróż samolotem, jest dostępny w znacznie niższej cenie. Dzieje się to niedługo przed wygaśnięciem oferty, na przykład dzień lub dwa, a niekiedy nawet i kilkanaście godzin przed startem samolotu. Ze względu na korzystne ceny, niektóre osoby nastawiają się wyłącznie na szukanie biletów last minute.

Szukanie tanich lotów w ofercie last minute: pierwszy krok

Na początku warto dowiedzieć się, w jaki sposób linie lotnicze ustalają ceny za miejsce w samolocie na dany rejs. Stawki są wyznaczane na podstawie stopnia obłożenia konkretnego połączenia w danym momencie. To dlatego niekiedy ten sam bilet ma inną cenę, na przykład w środę, a inną tydzień później.

Kluczem do znalezienia oferty last minute, jest elastyczność. Podróżnik powinien nastawić się na różne destynacje i regularnie przeglądać aktualne ceny. Praktyczną funkcją, która to ułatwia i która została dodana stosunkowo niedawno do wyszukiwarek biletów, jest opcja ustalenia punktu docelowego na "gdziekolwiek". Wystarczy wtedy ustawić jedynie miasto, z którego podróż będzie się zaczynać. Jest to pierwszy krok do tego, żeby natrafić na dobrą okazję last minute.

Szukanie tanich lotów w ofercie last minute: drugi krok

Kolejną z zasad sine qua non poszukiwania lotów last minute, jest dodanie się do grup podróżniczych na Facebooku, czy innych portalach społecznościowych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "loty last minute", czy po prostu "last minute" można przebierać w propozycjach dołączenia do grup.

W takich internetowych społecznościach funkcjonują osoby, które zupełnie pro bono dzielą się wiedzą z zakresu wyszukiwania korzystnych ofert, niekiedy po prostu udostępniając najlepsze z nich. Niedawno duże poruszenie wywołał błąd cenowy na stronach WizzAir. Loty były dostępne już od ok. 30 zł za osobę w jedną stronę. Ostatecznie linia poprawiła błąd i anulowała zakupione bilety, ale nieraz zdarza się, że są oferty, dzięki którym bilet lotniczy można kupić właśnie w tak niskiej cenie. 

Szukanie tanich lotów w ofercie last minute: trzeci krok

Trzeci krok dotyczy zmiany postrzegania podróżowania. Dotyczy to zarówno miejsc, z których samolot startuje, jak i tam, gdzie ląduje. Na przykład, podróż do Portugalii jest tańsza i wygodniejsza (nie ma przesiadek) z Berlina niż z miejscowości w Polsce. Wystarczy dojechać do stolicy Niemiec, żeby móc skorzystać z oferty tańszej nawet o kilkaset złotych. Poszukując ofert last minute warto też zwrócić uwagę na Pragę.

Czytaj również:

Wakacje all inclusive 2023: najpopularniejsze destynacje, ceny i wyżywienie 

Egzotyczne destynacje na każdą kieszeń. Gdzie wybrać się w wakacje?

Zobacz też:

Dolny Śląsk ma swoją "polską Florencję". Przyjeżdżają do niej nawet zagraniczni turyści

​Jedno z najbardziej tajemniczych muzeów w Polsce. Jego głównym elementem są... groby

W "bieszczadzkim morzu" można się również kąpać. W niektórych miejscach nawet i przez całe wakacje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: last minute | tanie bilety lotnicze