Reklama
Reklama

​Już za kilka dni rusza jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Doceniają go zagraniczne media

Jarmarki bożonarodzeniowe na stałe wpisały się w krajobraz wielu polskich miast w okresie przedświątecznym. Do najbardziej znanych należy ten, który odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie. Ściągają na niego tłumy ludzi nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. Sprawdź, kiedy zaczyna się krakowski jarmark bożonarodzeniowy.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie ma ponad stuletnią tradycję, gdyż jego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Ważnym elementem, który sprawia, że to wydarzenie jest magiczne, jest miejsce, w którym się odbywa, czyli Rynek Główny oraz Sukiennice.

Drewniana szopka i wiele punktów gastronomicznych oraz handlowych

W tym roku na płycie krakowskiego rynku główną atrakcją będzie drewniana szopka wykonana przez pochodzącego ze Stryszawy twórcę ludowego i rzeźbiarza — Józefa Lasika. Wokół niej zostanie ustawionych aż 97 kiosków przeznaczonych na usługi gastronomiczne oraz handlowe. Będzie można w nich kupić takie produkty, jak ceramikę, chleb, ciasta, kiełbasy, regionalne produkty, rękodzieło z lnu i wełny, sery, słodycze, upominki, wędliny. W dodatku będą to artykuły nie tylko polskie, ale również litewskie, słowackie, ukraińskie czy węgierskie. Trzy stoiska dla miast zaprzyjaźnionych na krakowskim jarmarku bożonarodzeniowym zostały przyznane organizacjom z Ukrainy (m.in. z Kijowa oraz Lwowa).

Sprawdź również: W listopadzie zwiedzisz Wawel za darmo. Wystarczy, że zrobisz to

Nowości na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie

Tegoroczny jarmark rozpoczyna się już w piątek 24 listopada, a kończy 1 stycznia 2024 roku. Oprócz powyższych atrakcji na gości czekać będą również imprezy artystyczne. W sobotę (25 listopada) od godziny 9:30 dzieci będą mogły napisać lub narysować list do świętego Mikołaja. W środę (6 grudnia) o godzinie 14:00 rozpocznie się pochód mikołajów, którzy przejdą z Rodna Grzegórzeckiego na Rynek Główny, a około 15:00 udadzą się do Szpitala im. Żeromskiego, gdzie rozdadzą prezenty młodym pacjentom. Z kolei tegoroczną nowością jest godzina polskich kolęd, która będzie się zaczynała o godzinie 20:00  każdego dnia od 17 grudnia do 1 stycznia 2024.

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce