Reklama
Reklama

Jesienią koniecznie odwiedź "europejską Amazonię". Nie miałeś pojęcia, że takie miejsce istnieje

Szukasz idealnego miejsca na jesienną wyprawę? Koniecznie wybierz się na łono natury, gdzie słychać śpiew ptaków i szum traw. Zaobserwuj dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku i zachwyć się widokiem mgły, którą zobaczysz nad bagnami. Odwiedź "europejską Amazonię" - nie musisz jechać daleko - to magiczne miejsce znajduje się w Polsce.

Miłośnicy przyrody koniecznie muszą odwiedzić nieco zapomniany Biebrzański Park Narodowy. Zyskał miano "europejskiej Amazonii", ponieważ mokradła i bagna, znajdujące się na jego terenie tworzą unikatowy ekosystem, którego próżno szukać w innym zakątku Europy. Sprawdź, co dokładnie można zobaczyć w tym wyjątkowym miejscu. 

Biebrzański Park Narodowy - olbrzymie torfowiska i dzika fauna

Główną atrakcją Biebrzańskiego Parku Narodowego są rozległe bagna. Te olbrzymie torfowiska stanowią dom dla wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, dlatego uznaje się je za niezwykle cenne. Warto spacerować po tych niezwykłych terenach, aby podziwiać te tajemnicze przestrzenie. Musimy jednak odpowiednio się przygotować...

Wędrówki po bagnach są możliwe z przewodnikiem. Warto wcześniej kontaktować się z nim i na bieżąco kontrolować sytuację występowania suszy hydrologicznej. Pamiętajmy również, aby założyć kalosze na taką wycieczkę. 

Obserwowanie przyrody to nie jedyna atrakcja w Biebrzańskim Parku Narodowym. W tym miejscu możemy zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Mowa o łosiach (jest ich tam aż 1400), znajdujących się w centralnej części parku, czyli w okolicy Czerwonego Bagna. Możemy podążać ich śladami albo podziwiać je z daleka, gdy chodzą po łąkach. 

Jesienią można zaobserwować również jelenie. W tym czasie mają swoje gody, co stanowi spektakularne widowisko. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Spływ Dunajcem w październiku — trasa, przystanie, ceny biletów, czas trwania

Różne sposoby zwiedzania Biebrzańskiego Parku Narodowego

Biebrzański Park Narodowy można zwiedzać na różne sposoby. Tak jak wspomniano, jedną z opcji jest piesza wędrówka. Na tych podmokłych terenach są liczne ścieżki spacerowe, a także kładki. Nie musimy jednak iść na piechotę...

Miłośnicy rowerów mogą przemierzać to niezwykłe miejsce przez rozbudowaną sieć tras rowerowych. Z kolei dla poszukiwaczy mocniejszych wrażeń idealnie sprawdzą się kajaki, a nawet tratwy. Można wówczas pływać po spokojnych wodach tutejszej rzeki - Biebrzy. 

Poziom wód w Biebrzy jest niski, dlatego będziemy musieli intensywnie wiosłować. Czasem jednak warto się pomęczyć, ponieważ kajak i tratwa zapewniają najbliższy kontakt z dziką przyrodą.

W tym miejscu znajdują się również legendarne samochodowe tj. Carska Droga prowadząca do Strękowej Góry. Tutaj także możemy podziwiać widoki otaczającej nas przyrody. 

"Biebrzańskie Sianokosy" jako kolejna atrakcja, łącząca tradycję z ekologią

Lokalni miłośnicy przyrody i turyści mogą wziąć udział w "Biebrzańskich Sianokosach". Są to Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk, które mają na celu ochronę torfowisk przez tradycyjne koszenie za pomocą kosy

Przypomnijmy, że biebrzańskie łąki zostały pozarastane przez zaprzestanie ręcznego koszenia. Wówczas zwierzęta zaczęły wycofywać się ze swoich terenów otwartych. Dotyczyło to także wielu gatunków ptaków. 

Właśnie dlatego zaczęto organizować to ekologiczne wydarzenie. Dzięki niemu turyści mają szanse poznać metody ochrony przyrody, a także lokalne tradycje. Warto zatem promować ideę, jaką niesie ze sobą zrównoważona turystyka. 

Zobacz też:

W tym miejscu kręcono najpopularniejszy teledysk świata. Sprawdź, gdzie stoi kultowa świąteczna chata

Na ten szlak w Bieszczadach warto wybrać się zimą. Nie jest trudny, a widoki zachwycają

Tych miejsc nie wybieraj na zimowy urlop. Możesz się bardzo rozczarować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | Parki narodowe