Reklama
Reklama

Czy wiesz, że Słowacja też ma wyspę? To prawdziwy turystyczny raj

Žitný Ostrov, znana również jako Wyspa Żytnia przez Słowaków jest uważana za największą wyspę rzecznę w Europie. Leży na południowym zachodzie Słowacji, rozciągając się od Bratysławy aż do Komárna. Wyspa jest ograniczona przez Dunaj, jego dopływ Mały Dunaj oraz rzekę Váh. Žitný Ostrov ma powierzchnię 1886 km², mierzy 84 km w długości i 15-30 km w szerokości. Sprawdź, co czyni ją niezwykłą turystyczną atrakcją.

Główne miasta na wyspie to KomárnoDunajská Streda i Šamorín. Stanowi ona największe źródło wody pitnej na Słowacji i jedno z największych w Europie. Jej nazwa pochodzi z fonetycznego podobieństwa między niemieckim słowem Schütt (oznaczającym groblę) a słowackim žito (ryż). Warto również wiedzieć, że południowe części Žitný Ostrov nad Dunajem należą do Obszaru Chronionego Krajobrazu Dunajské luhy.

Zapora na Wyspie Żytniej wytwarza energię elektryczną

Wyspa Żytnia znajduje się zarówno na Dunaju, jak i obok niego. Jest to po prostu ziemia znajdująca się pomiędzy głównym korytem Dunaju a tzw. Małym Dunajem, który wpada do Wagu, łącząc wody z właściwym Dunajem. Słowacy czasem przesadnie nazywają ją największą rzeczną wyspą w Europie.

W rzeczywistości stanowi ona część aluwialnej równiny, składającej się z kilkuset wysp podzielonych niewielkimi rzekami, starorzeczami i kanałami. W 1992 roku do użytku oddano zapórę Gabčikovo, która miała na celu stabilizację Dunaju, ochronę terenów przed powodziami oraz wytwarzanie energii elektrycznej w hydroelektrowni. Aktualnie zapora zaspokaja 8 procent słowackiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Aquapark i źródła termalne na Żytniej Wyspie

Wbrew pozorom Wyspa Żytnia to nie tylko obszar otoczony wodami Dunaju. To również miejsce, gdzie pod ziemią kryją się ogromne zasoby wody pitnej oraz źródła termalne. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm fascynującym miejscom na tej wyspie.

Thermal Corvinus w Velký Meder to aquapark, który jest prawdziwą oazą rekreacji. Na obszarze 80 hektarów znajduje się kilkanaście basenów termalnych o różnych temperaturach. Od basenu falowego po dziką rzekę, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych są zjeżdżalnie, trampoliny i ścianka wspinaczkowa nad wodą. A dla odważnych - 600-metrowy park linowy Tarzana.

Zobacz również: Hotel Granada Luxury Belek — domki jak na Malediwach, Strefa Malediwy

Thermalpark w miejscowości Dunajská Streda, to miejsce, które oferuje naturalne jeziorko oraz baseny z wodą termalną o temperaturze od 24 do 39 stopni. Woda jest wydobywana z głębokości 1600 metrów. Oprócz relaksu korzystnie wpływa na schorzenia narządów ruchu. W Thermalparku znajdziesz zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Dodatkowo możesz skorzystać z saun, jacuzzi i masażu. To idealne miejsce na popołudniową odnowę biologiczną, a dla tych, którzy chcą spędzić tam więcej czasu, dostępny jest także hotel i rozległy kemping.

Atrakcje w Dunajskiej Stredzie

Według szefa Thermalparku w Dunajskiej Stredzie  ośrodek może stanowić doskonały przystanek zarówno na krótszą, jak i dłuższą podróż w kierunku popularnego chorwackiego wybrzeża. Co więcej, Thermalpark znajduje się mniej więcej w połowie drogi z centralnej Polski nad Adriatyk, zaledwie 300 km od naszej granicy. Jednak to nie jedyna rola, jaką pełni Wyspa Żytnia. To również idealna baza do odkrywania uroków południowo-zachodniej Słowacji.

Na tej sielskiej wyspie, otoczonej wiejską doliną Dunaju, znajdziemy obszar rolniczy o wyjątkowym charakterze. To miejsce jest fascynujące ze względu na kulturowe pogranicze słowacko-węgierskie. Ponad połowę populacji Žitnego Ostrova/Csallókӧz stanowią Madziarzy, a tablice informacyjne są oczywiście dwujęzyczne.

Wyspa Żytnia przyciąga również miłośników przyrody. Obszar chronionego krajobrazu Dunajské Iuhy (Dunajskie Łęgi) składa się z kilku oddzielnych enklaw dzikiej natury. Najciekawszym fragmentem jest Čičovské mŕtve rameno, odcięte w połowie XIX wieku starorzecze. To największy naturalny zbiornik wodny w kraju. Na całej wyspie możemy spotkać bardzo wiele gatunków ptaków.

Kręty Mały Dunaj to raj dla rodzinnych wypadów kajakowych oraz doskonały teren dla miłośników rowerów. Trasa z Bratysławy do Komarna, wzdłuż Dunaju, to część europejskiej drogi EuroVelo 6. Jednak na Wyspie Żytniej znajdziemy także spokojne lokalne trasy, gdzie można cieszyć się samotnością i pięknem otaczającej przyrody.

Wyspa żytnia to azyl dla dzikich kotów i miłośników gokartów

W miejscowości Orechová Potôň na Wyspie Żytniej czekają na nas niezwykłe atrakcje. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm z nich. Malkia Park to atrakcyjny azyl dla dzikich zwierząt, które w większości stanowią wielkie koty. Lwy, tygrysy i inne dzikie zwierzęta przebywają w warunkach, które zapewniają im jak największą swobodę i troskę o dobrostan. Atrakcją dla gości jest możliwość uczestniczenia w karmieniu lwów i zbliżenia się do tych majestatycznych drapieżników.

Zobacz również: Park dzikich zwierząt tuż przy granicy z Polską — gdzie jest, jakie zwierzęta, ile kosztuje

Niemal po sąsiedzku, także w Orechová Potôň, znajduje się uniwersalny tor wyścigowy o długości blisko 6 km. To miejsce z międzynarodowymi homologacjami, na którym organizowane są zarówno większe, jak i mniejsze wyścigi. Jeśli jesteś miłośnikiem prędkości, to Słowacki Ring to idealne miejsce dla Ciebie. Dodatkowo dostępne jest osobne centrum gokartów, gdzie możesz sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą pojazdu własnego lub wynajętego. 

Młyny wodne i tradycyjne restauracje

W okolicach wodnego młyna Dunajský Klátov znajdziemy ustronne miejsce z krystalicznie przejrzystą wodą i bujną roślinnością. Na odnodze Małego Dunaju w XIX wieku powstał młyn z dolnym napędem. Choć już nieczynny, wciąż stanowi swoiste minimuzeum. Podobnych młynów jest więcej np. w miejscowościach Jelke czy Tomášikovo. To zazwyczaj konstrukcje z dolnym napędem, które wymagały silnego przepływu wody. Na szczęście na Wyspie Żytniej woda nigdy nie brakuje.

Velkym Mederze warto spróbować kulinarnych specjałów w restauracji Corvin. Ich menu zmienia się co tydzień, a szef kuchni serwuje dania zarówno lokalnej kuchni, jak i europejskiej. W 2023 roku restauracja Corvin zdobyła tytuł najlepiej karmiącej na Żytniej Wyspie.

Inną godną polecenia restauracją jest Villa Rosa w Dunajskej Stredzie. Ich ambicją jest powrót do starych smaków Kukkonii (dawna nazwa regionu). W menu znajdziesz różnorakie ciekawe dania, a jeśli jesteś wegetarianinem, warto odwiedzić Farmę Kukkonia w miejscowości Orechová Potôň, gdzie serwują dania przygotowane z lokalnych produktów. 

Zobacz też:

Mówią, że to najpiękniejsza wyspa na Bałtyku. Rowerzyści ją uwielbiają

Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno

W Tatrach też znajdowały się kopalnie złota. Mało kto zna historię Krywańskich bani

INTERIA.PL