Reklama
Reklama

Chorwacka plaża skażona azbestem. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę

Jedna z najpiękniejszych plaż w malowniczej miejscowości Vranjic jest skażona azbestem. Poważnie zagraża zdrowiu turystów, lecz mimo tego wciąż pozostaje dla nich dostępna. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę, jeśli spędzasz urlop w Chorwacji. Leżenie godzinami na piasku i długie kąpiele w wodzie w tym miejscu mogą się dla ciebie źle skończyć.

Majówka to jeden z najlepszych momentów w ciągu roku, aby wybrać się na wczasy za granicą. Na liście najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków wysokie miejsce od dawna zajmuje Chorwacja. Z Polski dolecisz tam w 1,5 godziny. 

To piękny kraj, znany nie tylko z zabytkowej architektury i dobrego jedzenia, ale przede wszystkim z szerokich piaszczystych plaż, zachęcających do wypoczynku i kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Nie zawsze jednak opłaca się do nich wchodzić.

Spędzasz majówkę w Chorwacji? Lepiej unikaj tej plaży, bo jest skażona

Solinska Kosica w malowniczej miejscowości Vranjic w Chorwacji jest jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż nad Morzem Adriatyckim. Turyści doceniają jej piękno, lecz większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości jest ona śmiertelnie niebezpieczna. 

To wysypisko... azbestu, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu, ale w tym miejscu brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniem. Przez to całe rodziny narażają się na poważne problemy zdrowotne. 

Widok ludzi opalających się na piasku, spacerujących brzegiem morza i zażywających kąpieli jest tu codziennością To poważny problem, dobrze znany lokalnym władzom. Inicjatywa obywatelska "Miejsce, które chce żyć" od czterech lat usiłuje zwrócić na niego uwagę. Apelowała o oczyszczenie i ogrodzenie tego miejsca, lecz póki co bezskutecznie. 

Może cię zainteresować: Można ją kochać albo nienawidzić. Co roku przyciąga tłumy Polaków

W tym miejscu przez lata funkcjonowało składowisko... azbestu

Z informacji przekazanych przez chorwacki portal informacyjny "morski.hr" wynika, że w pobliżu plaży przez długie lata funkcjonowało składowisko azbestu. Co gorsze, odpady z fabryki cementu "Cemex" miały być przez dziesięciolecia zrzucane bezpośrednio do morza. 

Niestety wyniki ostatnich badań przeprowadzonych w 2019 roku pokazały, że gruz budowlany zawierający azbest można znaleźć na prawie 1,46 hr obszaru lądowego i aż 4,84 hr obszaru od strony morza. Zapowiedziano, że prace rekultywacyjne rozpoczną się w przyszłości po wydaniu przepisów budowlanych. Wyraźnych zmian na lepsze jednak póki co nie widać.

Czytaj również: Niezapomniane widoki tylko 50 km od Polski. To tu kręcono "Opowieści z Narnii"

Przebywanie na skażonej plaży w Chorwacji może zaszkodzić zdrowiu. Dlaczego azbest jest niebezpieczny?

Azbest to substancja niebezpieczna dla zdrowia. Jego włókna są drobne, mogą łatwo dostać się do płuc i podrażniać wrażliwe tkanki. Przebywanie w miejscu, w którym występuje duże stężenie azbestu, może skończyć się pylicą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli. W skrajnych przypadkach może ono również doprowadzić do góra otrzewnej, lub nowotworu płuc. 

Zobacz też:

Jesteś fanem Bridgertonów? To miasto przygotowało piknik inspirowany serialem

Na tej wyspie mieszka tylko jedna osoba. Leży w Grecji

Niezwykła wieś w Małopolsce. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend majowy | wakacje | urlop | wczasy