Reklama
Reklama

Zrób to z roślinami w czasie upałów. Ogród nie zamieni się w pustynię

Wysokie temperatury to nie lada wyzwanie dla naszych roślin w ogrodzie. Chcąc uchronić je przed uszkodzeniem i chorobami, należy odpowiednio o nie zadbać. Nie wystarczy jednak tylko je podlewać. Musimy wykonać również inne czynności, które pomogą naszym okazom przetrwać upały. Sprawdź, co należy zrobić.

Upały są dokuczliwe nie tylko dla ludzi, ale i dla naszych roślin. Wobec tego należy w sposób szczególny się o nie zatroszczyć. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że okazy przetrwają wysokie temperatury bez szwanku i będą nas cieszyć jeszcze przez długi czas. Podpowiadamy, o co należy zadbać.

Jak podlewać rośliny podczas upałów? Tego błędu nie popełniaj

Podczas upałów podlewanie jest kluczowym zabiegiem. Jednak jeżeli przeprowadzimy je nieprawidłowo, to zagrozimy poważnie naszym roślinom. Popularnym i równocześnie ogromnym błędem jest podlewanie okazów w pełnym słońcu.

W takim przypadku kropelki wody działają tak, jak soczewki, co prowadzi do poparzenia liści. Co więcej, spora część wody szybko wyparowuje w takich warunkach i nie dociera do korzeni. Wobec tego takie podlewanie sprawia, że nie tylko nieefektywnie zasilamy rośliny wodą, ale i narażamy je na uszkodzenia.

Zamiast tego podlewajmy nasze okazy o poranku lub późnym wieczorem. Wtedy to woda może spokojnie wsiąknąć w podłoże i dotrzeć do systemu korzeniowego. Warto także rozważyć zastąpienie codziennego, płytkiego zraszania, rzadszym, ale bardziej obfitym podlewaniem. Pozwoli to korzeniom rozwijać się głębiej, dzięki czemu rośliny przetrwają kolejne dni bez wody. Unikajmy również zraszania liści podczas podlewania.

O czym jeszcze pamiętać? Tak dbaj o rośliny, aby przetrwały wysokie temperatury

Oprócz tego musimy także odpowiednio przygotować ogród na wyższe temperatury. W tym celu warto zadbać o kondycję gleby, aby roślina mogła na tym skorzystać. Musimy bowiem pamiętać, że gleba jest najlepszym magazynem wody, więc warto wzbogacić ją np. kompostem lub obornikiem, zanim nadejdą najgorętsze dni. W ten sposób poprawimy właściwości retencyjne podłoża.

Kluczowe jest także ściółkowanie. Wystarczy nam do tego warstwa kory, słomy czy skoszonej trawy. Dzięki temu ograniczymy parowanie wody z gleby, co pozwoli utrzymać niższą temperaturę w obszarze systemu korzeniowego. Dodatkowo jest to także bariera dla chwastów, które mogłyby w czasie suszy konkurować z naszymi roślinami o wodę.

Czytaj również: Nie przepłacaj za sadzonki borówki amerykańskiej. Teraz możesz je mieć zupełnie za darmo

Czego nie robić podczas upałów w ogrodzie? To tylko pogorszy kondycję roślin

Istotne jest również to, by nie popełniać błędów, które mogą utrudnić naszym roślinom przetrwanie upałów. Zaliczamy do nich między innymi takie czynności, jak:

  • Przesadzanie roślin podczas wysokich temperatur.  Jest to dla okazów zbyt duży stres, który często kończy się nawet obumarciem roślin.
  • Intensywne przycinanie krzewów oraz drzew. Wtedy to rany po cięciu wolniej się goją i roślina jest bardziej podatna na choroby.
  • Nieprawidłowe podlewanie - zbyt mocne lub zbyt słabe utrudni naszym okazom przetrwanie.
  • Nawożenie mineralne, które sprawia, że sól zawarta w tego typu produktach dodatkowo uszkadza przesuszone korzenie i pogarsza ogólną kondycję rośliny. Zamiast tego podczas upałów lepiej stosować delikatne nawozy organiczne.

Zobacz też:

Rozwieś to nad warzywnikiem. Ochronisz plony przed suszą

To najlepszy nawóz do ogórków, którego używam w lipcu. Plony zbieram wiadrami

Twoje pomidory wyglądają w ten sposób? To znak, że potrzebują ratunku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | uprawa roślin | pielęgnacja roślin