Reklama
Reklama

Zrób to z pelargoniami w gorące dni. Dzięki temu nie zmarnieją

Pelargonie to częsta ozdoba balkonów. Zachwycają swoją obfitością oraz intensywnym kolorem. Niestety gorące i słoneczne dni mogą być dla nich nie lada wyzwaniem. Warto więc wiedzieć, jak w tym czasie o nie skutecznie dbać. Podpowiadamy więc sprawdzone wskazówki, dzięki którym twoje pelargonie nie zmarnieją w upalny czas.  

Pelargonie poprzez swoją specyfikę uwielbiają ciepło oraz Słońce, przez co są idealnym wyborem na słoneczny balkon. Kwitną przez cały sezon, zalewając przestrzeń morzem obfitych i bujnych kwiatów. Na ogół nie wymagają dużo uwagi, jednak podczas upalnych dni warto o nie odpowiednio zadbać. O czym koniecznie należy pamiętać? 

Jak dbać o pelargonie podczas gorących dni?  

Choć pelargonie powszechnie uważane są za niewymagające i łatwe w uprawie kwiaty, również należy o nie odpowiednio dbać. Prawidłowy wzrost zapewnić im może między innymi ziemia dobrej jakości. Przepuszczalne podłoże sprzyja lepszemu kwitnięciu. Podczas gorących dni warto zadbać o świeżą ziemię, która zadba o odpowiednią wilgotność podłoża. 

Nie tylko ze względu na upały, ale również na lepszy wzrost warto również zadbać o regularne nawożenie. Podczas gdy temperatury są znacznie wyższe, a parowanie wody szybsze, dobrze nawozić pelargonie dwa razy w tygodniu po połowie dawki nawozu płynnego zamiast raz pełną dawką.  

Podczas gorących dni najważniejszą kwestią pozostaje dla pelargonii odpowiednia ilość wody. Upalny czas sprzyja szybszemu odparowywaniu wody z gleby. Kiedy ta pozostanie zbyt długo sucha, zatrzymuje metabolizm, przez co roślina rośnie i kwitnie zdecydowanie słabiej. Kluczowym jest więc prawidłowe podlewanie pelargonii. To, w jaki sposób to zrobimy nie pozostaje bowiem bez znaczenia.  

Zobacz także: Marzysz o bujnych surfiniach? Podlewaj je tym, a balkon utonie w kwiatach

Pamiętaj o tym, podlewając pelargonie  

Pelargonie, aby bujnie kwitły, potrzebują przede wszystkim wody. W czasie upałów należy dostarczyć jej zdecydowanie więcej. Podlewając te kwiaty, warto zastosować kilka prostych wskazówek, dzięki którym nie zmarnieją nawet w te najbardziej upalne dni.  

Przede wszystkim zaleca się podlewanie rano lub wieczorem, kiedy Słońce już albo jeszcze nie jest wysoko, a odczuwalna temperatura jest stosunkowo nisko. Dzięki temu woda szybko nie odparowuje i ma szansę wsiąknąć głęboko w ziemię. W naprawdę gorące dni dobrze pokusić się o podlewanie pelargonii zarówno rano, jak i wieczorem.  

Podczas podlewania warto zwrócić uwagę, aby konewkę trzymać między roślinami, dzięki czemu woda trafi bezpośrednio do ziemi i tym samym do korzeni. Dobrze również zadbać o odpowiednią ilość wody przypadającej na jedną roślinę. Jest to szczególnie ważne podczas gorących dni, kiedy to proces parowania zachodzi znacznie szybciej.  

Przyjmuje się, że dobrą ilością wody jest jedna szklanka na dużą roślinę. Jeśli gleba zdołała już wyschnąć, lepiej wodę dostarczać małymi porcjami, aby ta zdążyła się wchłonąć. Przede wszystkim odpowiednia ilości wody sprawi, że pelargonie nie zmarnieją, pomimo żaru lejącego się z nieba.  

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin