Reklama
Reklama

Zrób to w najbliższych dniach, a znacząco zmniejszysz ilość chwastów w ogrodzie

Odchwaszczanie ogródka jest dla wielu osób bardzo nielubianym zajęciem. Jednak często czynność ta okazuje się niezbędna do zapewnienia roślinom odpowiednich warunków do wzrostu. Istnieje jednak pewien sposób, który w znaczący sposób może pomóc zredukować ilość chwastów w przyszłości. Spróbuj to zrobić, a na pewno miło się zaskoczysz!

Zadbaj o to w lutym. Ten sposób pomoże w zmniejszeniu ilości chwastów

Wielu doświadczonych ogrodników wykorzystuje pewien sposób, który pozwala im znacząco zredukować ilość chwastów w przyszłości. Mowa tu o rozpoczęciu pielenia już w styczniu lub lutym. Wówczas korzonki chwastów nie są jeszcze tak rozrośnięte, a zatem pozbycie się ich wymaga znacznie mniej pracy. Usunięcie niechcianych roślin już w lutym może sprawić, że na wiosnę pojawi się ich o wiele mniej. 

Regularne pozbywanie się chwastów to nie tylko sposób na utrzymanie ogródka w schludnym stanie. Ich usuwanie umożliwia uprawianym roślinom prawidłowy rozwój, ponieważ mogą wówczas pobierać z gleby więcej składników odżywczych. 

Okazuje się jednak, że niektóre chwasty można zebrać i wysuszyć w celu przygotowania aromatycznych naparów. Mowa tu między innymi o rdeście ptasim, babce zwyczajnej czy żółtlicy drobnokwiatowej.

Przeczytaj też: Jak suszyć zioła? Dzięki temu zachowają najwięcej aromatu

Domowej roboty specyfiki na chwasty

Bardziej oporne chwasty mogą wymagać użycia specjalnych środków. Oprócz produktów chwastobójczych dostępnych w sklepach ogrodniczych można wykorzystać również domowej roboty specyfiki. Najbardziej podstawowym jest zwykły wrzątek, który idealnie nada się na chwasty wyrastające spomiędzy kostki brukowej

Do usuwania opornych chwastów nada się również roztwór sporządzony z octu i wody. Wystarczy zmieszać te składniki w proporcji 2:1, a następnie polać specyfikiem chwasty. Warto jednak uważać na trawnik i rośliny uprawne – rzeczona mieszanka po dostaniu się do gleby może je uszkodzić. Wobec tego lepiej używać jej głównie w przypadku chwastów wyrastających spomiędzy kostki brukowej lub płyt chodnikowych. 

Zobacz też:

Chwast o leczniczych właściwościach. Jak pozbyć się rdestu ptasiego z ogrodu?

Ta wierzba przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów. Sprawdź, kiedy ją przyciąć po zimie

Mówią, że to drzewko bogaczy. Teraz możesz posadzić je we własnym ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka