Ocet na chwasty – sprawdź ten domowy sposób walki z chwastami
Nie zawsze w walce z chwastami jedynym rozwiązaniem są gotowe środki chwastobójcze ze sklepu. Takie produkty zawierają wiele syntetycznych składników, co może uniemożliwić prowadzenie hodowli organicznej. Rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych sposobów na walkę z chwastami – wykorzystanie właściwości octu.
Chemikalia w komercyjnych środkach chwastobójczych budzą wątpliwości u ogrodników. O ile syntetyczne substancje skutecznie eliminują problem, o tyle ich oddziaływanie na rośliny owocowe, czy warzywne nie jest ostatecznie doprecyzowane. A w końcu są one stosowane właśnie najczęściej w ich okolicy.
Dlatego hodowcy starają się stosować wyłącznie naturalne metody, aby ograniczyć obecność chemikaliów na roślinach ze swojego ogrodu. Dobrym rozwiązaniem w kontekście środków chwastobójczych, bezpiecznych dla hodowli, jest użycie octu. Ocet zalicza się do naturalnych herbicydów. Atutem jest też niska cena za butelkę roztworu. Przypatrzmy się kluczowym właściwościom octu. Co sprawia, że jest skuteczny w walce z chwastami?
Ocet jest efektywny w walce z chwastami ze względu na swoją kwasowość. To właśnie kwas znajdujący się w occie niszczy ściany komórkowe w chwastach i powoduje ich obumieranie. Odpowiedni poziom kwasowości, wystarczający do zwalczania chwastów bez negatywnego wpływu na pozostałe rośliny, ma już standardowy ocet biały, obecny w kuchniach wielu domostw.
W stosowaniu octu należy być ostrożnym. Jest to herbicyd nieselektywny. Oznacza to, że zabije chwasty, ale również każdą inną roślinę, która zostanie nim spryskana. W kontekście stosowania octu na chwasty należy zwrócić uwagę, aby stosować preparat w słoneczny dzień. Mocne promienie w połączeniu z octem sprawią, że liście chwastów się poprzepalają. Środka nie należy stosować zaraz po deszczu lub rano, kiedy krople osiadają na chwastach. W takiej sytuacji nie pozostanie on na roślinie, a spłynie z niej wraz z kroplami.
Żeby zrobić domowy środek chwastobójczy, wystarczy przygotować tylko 3 składniki. Ocet będzie kluczowym elementem. Jego działanie można podkreślić, dodając do mieszanki sól i łyżkę standardowego płynu do naczyń. Dlaczego akurat sól i płyn do naczyń powinny znaleźć się "w towarzystwie" octu w całej mieszance?
Oprysk z octu na chwasty można wykonać z substancji o roztworze od 10% do 20%. Ocet o niższym stężeniu można stosować na młodych chwastach, natomiast o wyższym na starszych. Standardowy oprysk robi się, zachowując proporcję 2:1, na przykład mieszając litr octu na pół litra wody. Na twarde i dojrzałe chwasty, można pryskać ocet bezpośrednio.
Skuteczniejszą, ale mniej naturalną wersję można stworzyć, dodając do mieszanki płyn do naczyń i sól. Płyn do naczyń ze względu na to, że zawiera środki powierzchniowo czynne, rozpuszczające powłokę znajdującą się na wierzchniej stronie chwastów. Z kolei sól wysusza ich system korzeniowy.
Oprysk z octu na chwasty stosuje się na warstwie wierzchniej roślin, nanosząc go na liście i pozostałe części zielone. Z tego powodu ich usunięcie nie będzie natychmiastowe. Niektóre z chwastów umrą od razu, a inne będą walczyć, odrastając. Dlatego stosowanie środka na chwasty z octu powinno być systematyczne, raz na tydzień. Efekty będzie można zauważyć po kilku tygodniach, gdy chwasty przestaną odrastać.
Ogrodnik powinien też zachować umiar w stosowaniu mieszanki. Stosunkowo wolno pojawiające się efekty, mogą go utwierdzić w przekonaniu, że potrzeba rozprowadzić więcej środka. Nie należy tego robić. Ocet na chwasty trzeba rozprowadzać raz na tydzień i to wyłącznie na części zielone. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której kwas, czy sól zabiją środki odżywcze w glebie, na której rozwijają się inne zasadzone rośliny.
Ważną kwestią jest też dobranie odpowiedniego pojemnika na ocet na chwasty. Większość oprysków wykorzystuje się, stosując butelkę z atomizerem rozpraszającym substancję na dużą szerokość z niską dokładnością. Dlatego należy wybrać taki butelkę z regulowaną dyszą. Dzięki temu aplikacja roztworu będzie nacelowana konkretnie w chwasty, a nie w inne hodowane rośliny. Na stosowanie octu na chwasty trzeba też wybrać bezwietrzny dzień. Uniemożliwi to, przedostanie się preparatu na powierzchnię innych roślin.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz