Reklama
Reklama

Zrób ekologiczny nawóz z roślin. Wspomoże wzrost pomidorów i przepędzi szkodniki

Niektórzy ogrodnicy są zwolennikami ekologicznych upraw. Jeśli należysz do tego grona, to z pewnością zainteresuje cię nawóz z roślin, które zbierzesz na łące. Będzie on idealną alternatywą dla obornika stosowanego w warzywniaku. Sprawdź prosty przepis.

Poszukujesz ekologicznego nawozu do pomidorów? Jeśli tak, to koniecznie zbierz na łące glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Wiele osób uznaje go za chwast, a mało kto wie, że może wspomóc wzrost roślin w warzywniaku i skutecznie przepędzić różne szkodniki. 

Dlaczego warto zastosować glistnik w warzywniaku?

Większość z nas zna zastosowanie glistnika w medycynie naturalnej. Mało kto jednak wie, że ta roślina zasila ziemię w azot i skutecznie ją dezynfekuje

Ogrodnicy stosują zatem ziele jaskółcze jako środek owadobójczy. Jeszcze inni traktują go jak nawóz, używany szczególnie do pomidorów

Okazuje się, że glistnikiem możemy zasilać nie tylko pomidory. Ten ekologiczny nawóz będzie dobry także dla ogórków, papryk czy bakłażanów

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak uprawiać ogórki metodą japońską? Potrzebne będą trociny i gorąca woda

Nawóz z glistnika na dorodne plony

Nawóz z glistnika robimy z mieszanki różnych roślin. Musimy zatem zebrać takie same proporcje glistnika, pokrzywy, podbiału, mniszka lekarskiego i żywokostu.

Następnie te wszystkie rośliny wrzucamy do beczki i zalewamy je wodą. Muszą fermentować w niej przez 2 tygodnie. 

Po tym czasie rozcieńczamy płynny nawóz z glistnika z wodą w stosunku 1:10. Zasilamy nim mokre grządki pomidorów. 

Napar z glistnika odstraszający szkodniki

Jak wspomniano, nawóz z glistnika jest również skuteczny na szkodniki m.in. na mszyce czy ćmy. Musimy przygotować na jego bazie napar. Jak go zrobić?

Napar robimy z tych samych roślin, z których przygotowaliśmy nawóz. Zalewamy je 10 l wody i odczekujemy kilka godzin do momentu, aż woda stanie się brązowa. 

Taki napar przelewamy do opryskiwacza i spryskujemy nim pomidory oraz inne warzywa. Dzięki niemu szkodniki będą omijać nasz warzywniak szerokim łukiem, a plony urosną duże i zdrowe.  

Zobacz też:

Tuje usychają? To nie brak wody, lecz poważna choroba

To najlepsze miejsce na powojnik. W innych nie będzie kwitnąć

Możesz mieć pelargonie za darmo. Wystarczy miód i cynamon

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | nawożenie | uprawa roślin