Reklama
Reklama

Zmiksuj z wodą i podlej skrzydłokwiat. Wkrótce ledwo zmieści się w doniczce

Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Gdy kwitnie, prezentuje się zachwycająco, a w dodatku korzystnie wpływa na stan powietrza w pomieszczeniu. By pobudzić skrzydłokwiat do wzrostu i kwitnienia, warto zastosować domowy nawóz z popularnego warzywa. Podpowiadamy, jak go przygotować.

Skrzydłokwiat to roślina zielna z rodziny obrazkowatych, wyróżniająca się dekoracyjnością i łatwością uprawy. Jest rośliną tropikalną, znaną ze swojej zdolności do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych. Wytwarza długie, ciemnozielone liście i białe kwiaty, przypominające skrzydła. Może być prawdziwą ozdobą domu, jeśli tylko właściwie się o nią zadba. Czego użyć, aby skrzydłokwiat zdrowo i pięknie rósł?

Uprawa skrzydłokwiatu. Jak o niego dbać?

Skrzydłokwiat nie jest rośliną trudną w uprawie, jednak ma swoje preferencje. Lubi powietrze o dużej wilgotności, jasne lub półcieniste stanowiska, oświetlone światłem rozproszonym i temperaturę powietrza wynoszącą latem około 18-22 stopnie Celsjusza, a zimą 16-18 stopni Celsjusza.

Brak kwitnienia może być spowodowany między innymi zbyt małym dostępem do światła, niewłaściwym podlewaniem czy nawożeniem. Skrzydłokwiat można podlewać latem nawet trzy razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu. Roślina powinna być podlewana, gdy tylko wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.

Jeśli chodzi o nawożenie, najlepiej odżywiać ją nawozem do roślin zielonych i nawozem do roślin kwitnących. Warto również zastosować domową odżywkę, która pobudzi skrzydłokwiat do rozwoju i kwitnienia.

Czytaj też: Tych drzew nie sadź w pobliżu domu. Mogą uszkodzić fundamenty 

Odżywka z marchwi do skrzydłokwiatu. Tak ją przygotujesz

Skrzydłokwiat potrzebuje nie tylko właściwych warunków uprawy, ale i odpowiedniego nawożenia. Dzięki temu będzie bujnie kwitł i zachwycał tak domowników, jak i gości. Domowy nawóz do skrzydłokwiatów można przygotować samodzielnie. Będziemy do tego potrzebować jedynie wody i marchewki.

Marchew należy pokroić na mniejsze kawałki i zalać litrem wody. Następnie przy pomocy miksera czy blendera łączymy ze sobą oba składniki. Czas miksowania powinien wynosić około trzech minut — należy to jednak robić do momentu, aż uzyskamy płynny nawóz. Gdy będzie gotowy, wodę z marchwią należy przecedzić, by pozbyć się większych elementów.

Pozostałym płynem należy podlewać skrzydłokwiat co 15 dni, przez trzy miesiące. W marchwi kryje się mnóstwo składników odżywczych, które wpłyną pozytywnie na rozwój i kwitnienie rośliny.

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin