Zmiksuj z wodą i podlej skrzydłokwiat. Wkrótce ledwo zmieści się w doniczce
Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Gdy kwitnie, prezentuje się zachwycająco, a w dodatku korzystnie wpływa na stan powietrza w pomieszczeniu. By pobudzić skrzydłokwiat do wzrostu i kwitnienia, warto zastosować domowy nawóz z popularnego warzywa. Podpowiadamy, jak go przygotować.
Skrzydłokwiat to roślina zielna z rodziny obrazkowatych, wyróżniająca się dekoracyjnością i łatwością uprawy. Jest rośliną tropikalną, znaną ze swojej zdolności do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych. Wytwarza długie, ciemnozielone liście i białe kwiaty, przypominające skrzydła. Może być prawdziwą ozdobą domu, jeśli tylko właściwie się o nią zadba. Czego użyć, aby skrzydłokwiat zdrowo i pięknie rósł?
Skrzydłokwiat nie jest rośliną trudną w uprawie, jednak ma swoje preferencje. Lubi powietrze o dużej wilgotności, jasne lub półcieniste stanowiska, oświetlone światłem rozproszonym i temperaturę powietrza wynoszącą latem około 18-22 stopnie Celsjusza, a zimą 16-18 stopni Celsjusza.
Brak kwitnienia może być spowodowany między innymi zbyt małym dostępem do światła, niewłaściwym podlewaniem czy nawożeniem. Skrzydłokwiat można podlewać latem nawet trzy razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu. Roślina powinna być podlewana, gdy tylko wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.
Jeśli chodzi o nawożenie, najlepiej odżywiać ją nawozem do roślin zielonych i nawozem do roślin kwitnących. Warto również zastosować domową odżywkę, która pobudzi skrzydłokwiat do rozwoju i kwitnienia.
Czytaj też: Tych drzew nie sadź w pobliżu domu. Mogą uszkodzić fundamenty
Skrzydłokwiat potrzebuje nie tylko właściwych warunków uprawy, ale i odpowiedniego nawożenia. Dzięki temu będzie bujnie kwitł i zachwycał tak domowników, jak i gości. Domowy nawóz do skrzydłokwiatów można przygotować samodzielnie. Będziemy do tego potrzebować jedynie wody i marchewki.
Marchew należy pokroić na mniejsze kawałki i zalać litrem wody. Następnie przy pomocy miksera czy blendera łączymy ze sobą oba składniki. Czas miksowania powinien wynosić około trzech minut — należy to jednak robić do momentu, aż uzyskamy płynny nawóz. Gdy będzie gotowy, wodę z marchwią należy przecedzić, by pozbyć się większych elementów.
Pozostałym płynem należy podlewać skrzydłokwiat co 15 dni, przez trzy miesiące. W marchwi kryje się mnóstwo składników odżywczych, które wpłyną pozytywnie na rozwój i kwitnienie rośliny.
Zobacz też:
Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę
Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę
Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób