Reklama
Reklama

Tych drzew nie sadź w pobliżu domu. Mogą uszkodzić fundamenty

Wysokie drzewa pięknie się prezentują przy budynkach. Rzucają przyjemny cień latem, osłaniają przed zimnymi podmuchami zimą, ale też chronią przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Niektóre drzewa mogą jednak uszkadzać korzeniami fundamenty domów, ich spadające liście mogą szkodzić roślinności lub po prostu zaśmiecać przestrzeń wokoło. Warto wiedzieć, które drzewa mogą być uciążliwym sąsiedztwem i nie powinny się znaleźć zbyt blisko domu.

Wiele drzew wytwarza rozłożysty system korzeniowy, który zapewnia im stabilność, jednak sprawia również, że mogą być zagrożeniem dla budynku. Co więcej, z uwagi na wysokość i zawartość wilgoci, mogą także przyciągać pioruny. Zaleca się więc, by drzewa o rozłożystych korzeniach sadzić w odległości co najmniej 6 metrów od budynku. Które z nich nie powinny się znaleźć w pobliżu domu i dlaczego? Wyjaśniamy.

Te drzewa nie powinny rosnąć w pobliżu domu. Dlaczego?

Niektóre drzewa rozrastają się tak szybko i wytwarzają tak bujne korzenie, że mogą wpływać negatywnie na stabilność budynku. W bliskim sąsiedztwie domu nie powinien rosnąć dąb, który ma grube korzenie i rozłożyste gałęzie. Potrzebuje przestrzeni — inaczej będzie zasłaniał okna. Bujne systemy korzeniowe mają też sosna i świerk. Jeśli drzewa będą wysokie, mogą zagrażać stabilności domu.

Nieodpowiednią rośliną w pobliżu domu jest też wierzba, która wyróżnia się rozłożystymi, grubymi konarami. Są one bowiem dość kruche i po pęknięciu mogłyby spaść na przykład na dach czy samochód, wyrządzając mnóstwo szkód. Przy większej wichurze na dom mogłaby spaść także topola. Jest to zresztą drzewo, które dużo pyli i bardzo brudzi.

Decydując się na sadzenie drzew na działce, warto też zwrócić uwagę, które z nich wyjaławiają glebę. Działają tak grab pospolity, świerk pospolity i brzoza brodawkowata. Te drzewa nie sprzyjają więc innym roślinom i na pewno nie pomogą w utrzymaniu zielonego trawnika. 

Czytaj też: Ma ogromne kwiaty i można go wyhodować z nasion. „Kwiat nietoperz” będzie największą ozdobą twojej szklarni 

Które drzewa przynoszą pecha? Nie sadź ich obok domu

Według przesądów niektóre drzewa przynoszą domownikom szczęście i powodzenie, a innych lepiej unikać, gdyż zsyłają pecha lub wysysają energię. Lepiej, aby w pobliżu domu nie rosła wierzba, symbolizująca smutek i nędzę, ani osika, która podobno osłabia człowieka. 

W pobliżu domu lepiej też nie sadzić tui — zwłaszcza jeśli mieszka w nim młoda dziewczyna. Podobno tuje odstraszają zalotników i sprzyjają samotności. Zgodnie z przesądami, w pobliżu domu nie powinny też rosnąć świerki i sosny. Podobno wysysają energię, a poza tym mogą uszkodzić fundamenty budynku. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa