Reklama
Reklama

Zimowe chłody im niestraszne. Te popularne kwiaty możesz sadzić już w lutym

Właśnie teraz nadchodzi idealny czas na posadzenie uroczych kolorowych kwiatów, które świetnie sobie poradzą nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Ich uprawa jest łatwa i może przynieść ogród pełen barw. Eksplozja kolorów wraz z nadejściem wiosny jest gwarantowana. Który ogrodnik nie marzy o ogrodzie pełnych kwitnących kwiatów już wczesną wiosną? Nie czekaj, tylko dowiedz się jak prawidłowo zasadzić bratki. Teraz jest na to dobry moment.

Bratki to popularne wiosenne kwiaty, które są wspaniałymi dodatkami do ogrodów i balkonów. Ich wielobarwne kwiatostany cieszą oko i przynoszą radość, ożywiając otoczenie po długiej i szarej zimie. Chcąc jak najszybciej cieszyć się ich pięknem, warto dowiedzieć się, kiedy najlepiej je posadzić, zwłaszcza że termin ten już niedługo.  

Bratki to symbol nadchodzącej wiosny

Należące do rodziny fiołkowatych są popularnym kwiatem, który licznie zdobi wiele ogrodów i balkonów. Bratki są chętnie wybierane przez swój uroczy wygląd oraz łatwość w uprawie. Charakteryzują się sercowatymi lub okrągłymi liśćmi oraz pięciopłatkowymi kwiatami w różnych kolorach. Najpopularniejszymi kolorami jest fioletowy oraz żółty. Są na tyle popularne, że trudno pomylić je z jakimkolwiek innym kwiatem. 

Słyną ze swojej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, przez co chętnie wysiewane są już wczesną wiosną. Nie jest straszny im chłód, dlatego nazywane są pierwszym zwiastunem wiosny. Chcąc cieszyć się ich pięknem przez wiele miesięcy, należy zasadzić je w odpowiednim momencie oraz właściwie pielęgnować.  

Przeczytaj również: Wykonaj ten oprysk w ogrodzie już w lutym. Szkodnik będzie omijać go szerokim łukiem

Jak poprawnie posiać bratki?

Moment sadzenia bratków jest zależny od tego czy chcemy użyć do tego nasion, czy sadzonek. Nadchodząca wiosna to moment, który jest idealny na zasadzenie gotowych sadzonek. Kwitną od razu po posadzeniu, dzięki czemu ogród bądź taras w mig zyskuje odświeżony wygląd.  

Odpowiedni moment wysadzenie bratków zależy między innymi od panujących warunków atmosferycznych. Oczywiście, niewskazany jest wysiew kwiatów przy siarczystych mrozach bądź grubej pokrywie śniegu, choć bratki odporne są na chłód. Mogą wytrzymać spadek temperatury nawet do -5 st. C, wobec czego, przy łagodniejszej odsłonie zimy można je siać już w lutym bądź marcu. 

Dzięki nim, w łatwy sposób można poczuć pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Dojrzałe bratki poradzą sobie w niemal każdej temperaturze, o młode sadzonki należy jednak odpowiednio się zatroszczyć. Przy zapowiadanym powrocie mrozów dobrze je czymś przykryć.  

Przeczytaj również: To najlepszy moment. Wysiej ją teraz, a w lecie komary nie zbliżą się do twojego ogrodu

O tym pamiętaj, sadząc bratki do doniczek i do gruntu

Kiedy posiadasz już gotowe do wysadzenia sadzonki bratków, warto pamiętać o kilka istotnych kwestiach. Bez względu na to czy chcesz posadzić kwiaty w gruncie, czy w donicy koniecznie zadbaj o odpowiednie podłoże. Najlepiej, aby była to żyzna, dobrze przepuszczalna i wilgotna ziemia. Nie zaszkodzi do niej dodać nawóz przeznaczony do roślin kwitnących. 

Wysadzając bratki do gleby, warto wcześniej odpowiednio ją przygotować. Spulchnij ją, usuwając zbędne chwasty. Najlepiej sprawdzi się dobrze nasłonecznione miejsce. Wykop dołki wielkości bryły korzeni, a następnie delikatnie umieść roślinę w gruncie. Przysyp korzenie ziemią, a następnie podlej roślinę. Łagodna zima oraz temperatury powyżej zera to już dobry moment na pierwsze wysadzanie bratków.  

Decydując się na bratki w doniczce, warto przed wsypaniem ziemi umieść tam drobny żwirek bądź keramzyt, co zapewni lepszą przepuszczalność gleby. Reszta kroków będzie wyglądać tak samo, jak w przypadku wsadzania kwiatów do gruntu. W obu przypadkach należy zadbać o odpowiednie podlewanie rośliny. Chcąc cieszyć się pięknie kwitnącymi bratkami przez długi czas, należy regularnie usuwać przekwitłe już kwiaty.  


Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | pielęgnacja roślin | kwiaty