Reklama
Reklama

Wykonaj ten oprysk w ogrodzie już w lutym. Szkodnik będzie omijać go szerokim łukiem

W ogrodzie możemy mieć do czynienia z wieloma szkodnikami niszczącymi urok tego miejsca. Mowa o ślimakach lub gryzoniach tj. myszy, norniki czy karczowniki. Często możemy także spotkać kreta, który wykopuje kopce, drąży tunele, uszkadza korzenie roślin. Sprawdź skuteczny sposób na pozbycie się szkodnika.

Kret to dobrze znany szkodnik, który jest mistrzem w drążeniu korytarzy pod ziemią i rozbudowywania coraz nowszych labiryntów. Jego cała praca jest zwieńczeniem dużego, czarnego kopca usypanego grudami ziemi. Zwierzę to przyczynia się do nieatrakcyjnego wyglądu ogrodu, ale również powoduje poważne szkody.  

Jak obecność kreta wpływa na ogród?

Kopce kreta możemy zobaczyć już wczesną wiosną. To pierwszy sygnał o tym, że szkodnik postanowił rozgościć się u nas na działce lub w ogrodzie, szpecąc trawnik. Niestety nie jest to jedyne zmartwienie. Jakie jeszcze szkody powoduje to zwierzę?

Kret drąży w ziemi tunele, które działają negatywnie na krzewy i drzewa. Gdy szkodnik wykopuje się z ziemi, to niszczy korzenie tych mniejszych roślin, ale może także zaszkodzić tym większym. 

Przez tunele wykopywane przez kreta rośliny mają utrudnione pobieranie składników odżywczych z ziemi. Przez to słabo rosną i tracą na wyglądzie. 

Sierść zwierząt domowych na kreta

Walkę z kretem należy rozpocząć od razu, w momencie, gdy tylko zobaczymy kopce. Szkodniki te znane są z tego, że słabo widzą, natomiast mają dobry słuch i węch. Możemy to wykorzystać do wypędzenia ich z ogrodu. 

Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się tego szkodnika jest umieszczeniu w jego kopcach sierści zwierzęcia domowego, czyli psa lub kota. Jej woń skutecznie przepędzi kreta. 

Oprysk z czosnku i oleju rycynowego na kreta

Kreta możemy odstraszyć, wykonując już w lutym oprysk z czosnku i oleju rycynowego. Aby go przygotować, należy rozgnieść chociaż pół główki tego warzywa i odstawić na godzinę. Następnie dodajemy czosnek do oleju rycynowego, zostawiając na jeden dzień w ciepłym miejscu. 

Oprysk z czosnku i oleju rycynowego należy wlać do kopca kreta. Aromat tych dwóch składników wypędzi szkodnika z działki lub z ogrodu, zacznie omijać te miejsca szerokim łukiem.

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka