Zima w ogrodzie nie musi być nudna. Te rośliny zakwitają podczas mrozów
Zima w ogrodzie wcale nie musi być szara i nudna. Wybierając odpowiednie gatunki roślin, będziemy mogli cieszyć się kwiatami przez całą zimę. Są to okazy, którym niestraszne mrozy i które przepięknie ożywią naszą posesję feerią barw. Podpowiadamy, jakie rośliny ozdobne kwitną zimą i w jakich miesiącach.
Wbrew pozorom nie brakuje gatunków roślin kwitnących zimą. Jeśli odpowiednio dobierzemy okazy, możemy sprawić, że na naszej działce przez cały ten okres nie zabraknie kolorowych kwiatów. Warto więc wiedzieć, jakie rośliny zakwitają zimą i w jakich miesiącach obsypują się pięknymi barwami.
Grudzień w ogrodzie to miesiąc, w którym wbrew pozorom nie brakuje barw. W tym czasie kwitną między innymi mocne i gęste krzewinki wrzośców. Do wyboru mamy wiele roślin, ponieważ wrzośce obejmują aż 700 gatunków, z których w ogrodzie uprawianych jest około 40. Najpopularniejszy jest wrzosiec czerwony oraz wrzosiec darlejski. Obie te rośliny mają wiele odmian, które kwitną zimą.
W grudniu w ogrodzie zakwita także ciemiernik biały, który cieszy swoimi kwiatami od grudnia do stycznia. To także pora, gdy kwitnie różowa Autumnalis. W tym miesiącu warto również zwrócić uwagę na pachnący i ozdobny krzew, który zazwyczaj sadzony jest w zacisznych i słonecznych miejscach ogrodu. Mowa o Chimonanthus praecox, czyli roślinie, która wytwarza piękne, żółte dzwoneczki.
Czytaj również: Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
W styczniu również nie brakuje feerii barw w ogrodzie. To wtedy między innymi zaczynają błyszczeć żółte, pachnące kwiaty mahonii pośredniej. Jest to spory, zimozielony krzew, który dodatkowo zachwyca swoimi pięknymi liśćmi, składającymi z wielu kolczastych ciemnozielonych listków. Nieco później zakwita mahonia bealei, która jest bardzo podobna do wspomnianej mahonii pośredniej.
Styczeń to także moment, gdy zakwita oczar. Krzew ten ozdobi ogród swoimi mocnymi barwami. Zależnie od odmiany, kwiaty oczaru mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy czy nawet i ciemnoczerwony.
Co więcej, cechuje je ciekawa właściwość, bowiem ich płatki pod wpływem mrozu i śniegu zwijają się, zbliżając się do siebie i osłaniając wnętrze kwiatu. Dzięki temu mogą one przetrwać niskie temperatury, nawet do minus 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo umożliwia to ich rozwijanie się także pod śniegiem. Liście oczaru są podobne do leszczyny i pozostają na roślinie nawet do czasu jej kwitnienia.
Również i pod koniec zimy nie brakuje w ogrodzie roślin, które pięknie kwitną. To moment, gdy zakwita m.in. dereń jadalny, który, choć ma mało widoczne kwiaty, wciąż zachwyca. W lutym rozkwita również różanecznik dahurski, którego wyróżniają małe, lejkowate, purpurowe kwiaty, które zebrane są w luźne grona.
Oczywiście luty kojarzy się również z pojawieniem się pierwszych krokusów, które tworzą piękne dywany białych, fioletowych czy niebieskich kwiatów. W tym miesiącu swoją urodą ucieszą nas również takie rośliny, jak miłek amurski czy rannik zimowy.
Zobacz też:
Widzisz to w doniczce z kwiatami? Działaj szybko, nim roślina zmarnieje
Chcesz cieszyć się kolorowym dywanem wiosną? Wysiej te kwiaty już w styczniu
Nie prześpij tego terminu. Zbliża się czas siewu warzyw na rozsady