Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Za nami już pierwsze opady śniegu w wielu rejonach. Zanim jednak spadnie go jeszcze więcej, warto wiedzieć, jak jego obecność wpływa na nasz ogród oraz rośliny. W związku z tym powinniśmy również mieć świadomość, jakie działania podjąć, aby nasze okazy mogły dotrwać do wiosny w dobrej kondycji. Sprawdź, z czym wiąże się śnieg w ogrodzie.
Zima powoli wkracza do naszych ogrodów. Wiąże się ona nieodłącznie z opadami śniegu. Co one oznaczają dla naszych roślin? Warto wiedzieć, jak śnieg oddziałuje na nasz ogród, a także jakie działania należy podjąć, aby rośliny mogły bezpiecznie przetrwać do wiosny.
Warto zacząć od korzyści, które niesie za sobą śnieg w ogrodzie. Ma on duże znaczenie, ponieważ podczas mroźnych dni jest naturalną izolacją dla roślin. Jego warstwa chroni system korzeniowy roślin przed przemarzaniem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas minusowych temperatur, gdy nie ma śniegu, gleba może zamarzać bardzo głęboko, zagrażając delikatnym korzeniom należącym do roślin ozdobnych, warzyw czy bylin.
Co więcej, śnieżna warstwa puchu sprawia, że temperatura podłoża jest o wiele bardziej stabilna. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń, które mogłyby powstać na skutek wahań temperatury. Śnieg może również chronić nasze rośliny przed mroźnym wiatrem, uszkadzającym pędy i liście. Jest to szczególnie ważne w przypadku gatunków zimozielonych.
Korzyści niesie również topniejący wiosną śnieg. Stopniowo dostarcza on glebie wilgoci, tym samym wspomagając wczesną wegetację roślin i poprawiając strukturę podłoża.
Czytaj również: Nietypowa odżywka do anturium. Działa lepiej, niż produkty z kwiaciarni
Niestety śnieg w ogrodzie to także kłopoty. Potrafi on być zagrożeniem dla naszych roślin. Podczas intensywnych opadów, mokry i ciężki śnieg zbyt mocno obciąża gałęzie drzew oraz krzewów, doprowadzając do ich łamania. Dodatkowo jego nadmiar potrafi doprowadzić do deformacji roślin iglastych.
W przypadku gwałtownych wiosennych roztopów również może być on nie lada zagrożeniem. Duże ilości topniejącego śniegu, mogą doprowadzić do nadmiaru wilgoci w glebie, wpływając niekorzystnie na rośliny, które są wrażliwe na zbyt duże ilości wody. Co więcej, tak intensywna wilgoć doprowadzi do gnicia korzeni.
Kolejnym problemem, wywoływanym przez śnieg jest pleśń śniegowa, która rozwija się na trawniku. Jest to choroba grzybowa, powstająca pod grubą warstwą śniegu, gdy mamy do czynienia z wysoką wilgotnością i umiarkowanymi temperaturami. Objawami pleśni śniegowej są brunatne plamy oraz widoczne strzępki grzyba, prowadzące do zamierania trawy. Chcąc temu zapobiec, należy jesienią kosić nisko trawnik oraz usuwać liście i inne pozostałości organiczne.
Warto więc wystarczająco wcześnie zadbać o swój ogród, zanim nadejdą większe opady śniegu. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności, które ochronią nasze rośliny. Oto co powinniśmy zrobić:
- Zwiążmy delikatne gałęzie drzew i krzewów, by zapobiec ich łamaniu pod ciężarem śniegu.
- Pamiętajmy o regularnym strząsaniu mokrego śniegu z naszych roślin.
- Zabezpieczmy rośliny, które rosną w pobliżu ścian budynków, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez śnieg spadający z dachu.
- Jeżeli nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z ulicą, unikajmy sadzenia w tym miejscu gatunków wrażliwych na sól, do których zaliczamy np. róże czy hortensje, ponieważ mogą one zostać uszkodzone podczas posypywania dróg.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna