Zbliża się termin ważnego zabiegu. Dzięki temu zbierzesz kilogramy czereśni
Chcąc w przyszłym roku cieszyć się obfitymi zbiorami czereśni, musimy w najbliższym czasie wykonać pewien istotny zabieg, który sprawi, że nasze drzewko będzie lepiej się rozwijało i w rezultacie obficie owocowało. Podpowiadamy, co należy zrobić latem, aby cieszyć się dorodnymi i smacznymi owocami czereśni.
Czereśnia, jak każde drzewko owocowe, wymaga naszego zainteresowania i odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła odwdzięczyć się smacznymi owocami. Właśnie teraz przypada najlepszy czas na wykonanie pewnego bardzo ważnego zabiegu, czyli przycinania czereśni. Robi się to kilka razy w roku, w tym między innymi po zbiorach. Sprawdź, kiedy dokładnie należy przeprowadzać cięcie i w jaki sposób to robić, aby nie uszkodzić rośliny.
W przypadku czereśni ich zasadnicze cięcie powinno zostać przeprowadzone zaraz po zbiorach, czyli w okresie od połowy lipca do końca sierpnia. Najpóźniejszym możliwym terminem, kiedy możemy to zrobić, jest początek września.
Zabieg ten ma na celu prześwietlenie korony oraz usunięcie pędów, które nie są produktywne i nie wyrastają z nich owoce. Sprawi to, że pozostałe gałęzie dostaną więcej światła, które wpłynie korzystnie na ilość i jakość plonów. Wobec tego, jeśli chodzi o czereśnie zdecydowanie lepiej postawić nie na ilość, a na jakość.
Bardziej sprawdzi się pozostawienie mniejszej ilości pędów, które będą produktywne, ale będą miały więcej słońca niż posiadanie wielu gałęzi, które wydadzą małe oraz niedojrzałe owoce.
Czytaj również: Dobra wiadomość dla spóźnialskich. Te warzywa można wysiać jeszcze w lipcu
Zabieg ten polega na usuwaniu gałęzi, które rosną zbyt blisko ziemi. Należy wyciąć pędy, które się ze sobą krzyżują oraz te, które rosną do wnętrza korony, aby je rozluźnić. Dodatkowo ścinamy również wierzchołek drzewa. Chcąc zmniejszyć szerokość korony, możemy także pozbyć się zbyt rozrośniętych bocznych konarów.
Pamiętajmy, aby usuwając je, pozostawić około 30-50 cm odcinka ścinanej gałęzi, tworząc tzw. czop, z którego później wyrastać będą młode pędy. Nie bez znaczenia jest także to, czego używamy do cięcia czereśni. Możemy to zrobić za pomocą sekatora i piły ogrodowej. Młode i delikatne pędy bez problemu wytniemy małym sekatorem, a twardsze okazy możemy usunąć sekatorem oburęcznym. Z kolei grube konary usuniemy, używając piły ogrodowej.
Zadbajmy także o to, by narzędzia te były zdezynfekowane oraz ostre, aby nie poszarpały i nie uszkodziły gałęzi, a także by nie przenosiły się na nich patogeny. Uważajmy również na to, które pędy wycinamy, ponieważ w przypadku czereśni najwięcej owoców wydają gałęzie dwuletnie oraz trzyletnie. Zwróćmy więc uwagę, by omyłkowo ich nie usunąć.
Pamiętajmy również o tym, by po cięciu zadbać o drzewo, stosując maść ogrodniczą, która jest mechaniczną barierą pomiędzy odsłoniętym kawałkiem drzewa a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki niej patogenom będzie trudniej wniknąć w głąb drzewa. Maść możemy kupić w sklepie lub wykonać ją samodzielnie.
Zobacz też:
Ma piękne małe kwiaty i bezbłędnie odstrasza ślimaki. Do tego prawie nie potrzebuje wody
Te drzewa i krzewy koniecznie przytnij jeszcze w lipcu. Inaczej nie będą rosły