Wiatr połamał rośliny w ogrodzie? Posmaruj je tym, by naprawić szkody
Po ostatnich burzach oraz mocnych podmuchach wiatru wiele roślin w ogrodach zostało zniszczonych i połamanych. Chcąc je uratować, musimy wykonać pewien prosty, ale niezwykle ważny zabieg, który sprawi, że nasze okazy pozostaną zdrowe. Podpowiadamy, co należy zrobić i czym zabezpieczyć uszkodzone rośliny.
Połamane pędy roślin to częsty efekt gwałtownych burz, których w ostatnich tygodniach nie brakowało. Wobec tego, jeśli zjawiska atmosferyczne zniszczyły nasze okazy, musimy wiedzieć, co należy zrobić w pierwszej kolejności, aby uratować uprawę. Sprawdź, jaki domowy sposób pozwoli zabezpieczyć rośliny, które zostały uszkodzone.
Złamane pędy roślin mogą być niebezpieczne dla okazu, ponieważ stanowią zagrożenie dla jego zdrowego rozwoju. Wynika to z tego, że często w miejscu złamania rozwija się infekcja albo dochodzi do gnicia reszty pędu.
Wobec tego bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zareagować i zabezpieczyć nasze rośliny. W tym celu nakłada się specjalną maść ogrodniczą. Okazuje się jednak, że nie musimy kupować jej w sklepie, ponieważ możemy samodzielnie przygotować ją w domu. Bazować będzie ona na cynamonie oraz miodzie.
Oba te składniki uratują nasze rośliny, ponieważ cynamon ma działanie antyseptyczne oraz skutecznie przeciwdziała rozwojowi patogenów. Sprawi on, że uszkodzone tkanki nie będą narażone na infekcje. Dodatkowo miód jest naturalnym antybiotykiem i działa przeciwbakteryjnie oraz kojąco. Potrafi on także przyspieszyć proces gojenia się tkanek i tworzy barierę ochronną, która zabezpieczy roślinę przed przenikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów.
Czytaj również: Możesz mieć sadzonki piwonii za darmo. Pamiętaj jednak o tym
Wbrew pozorom przygotowanie tej skutecznej maści ogrodniczej nie jest skomplikowane. W dodatku nie zajmie nam ono wiele czasu, ponieważ nie wymaga pasteryzacji ani podgrzewania składników.
Chcąc ją zrobić, wystarczy pół łyżeczki mielonego cynamonu dokładnie zmieszać z 1 łyżką dobrej jakości płynnego miodu bez dodatków. Do tego roztworu możemy dodać nieco skrobi ziemniaczanej, aby go zagęścić.
Po przygotowaniu naszej mieszanki bierzemy się za nakładanie jej na pędy roślinne, które zostały złamane. Możemy to zrobić, używając np. patyczka higienicznego, pędzla, drewnianej szpatułki lub palca w rękawiczce. Dzięki temu prostemu zabiegowi zabezpieczymy nasze rośliny.
Co więcej, ta domowa maść ogrodnicza sprawdzi się nie tylko w nagłych sytuacjach spowodowanych warunkami atmosferycznymi, ale możemy jej również używać do zabezpieczania pędów po okresowym przycinaniu krzewów czy drzewek. Jest to przydatna informacja, zwłaszcza że to właśnie w lipcu i w sierpniu często przypada moment, gdy należy to zrobić.
Zobacz też:
Odstrasza komary lepiej niż lawenda i komarzyca. Posadź w ogrodzie, na balkonie lub parapecie
W lipcu koniecznie podlej tym paprykę. Krzewy odżyją, a plony się podwoją
Te rośliny doniczkowe wybaczą każdą gafę. Są idealne dla zapominalskich i początkujących