Reklama
Reklama

To czas na przycięcie lawendy. Zrób to dokładnie w ten sposób, a będzie kwitła latami

Nadszedł czas letniego cięcia lawendy. Ten zabieg jest obowiązkowy dla tej rośliny, ponieważ dzięki niemu nie tylko wypuszcza ponownie kwiaty w obecnym sezonie, ale również zagęszcza się i zyskuje pożądany kształt. Najważniejsze jest jednak to, że kwitnie znacznie intensywniej w kolejnych latach. Chwyć za sekator i przystąp do działania.

Lawenda wypuszcza drobne kwiatuszki w odcieniach fioletu, bieli bądź różu od czerwca do września. Stanowi wspaniałą, pachnącą ozdobę zarówno ogrodów, jak i tarasów czy balkonów. Jak każda roślina wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Latem należy odpowiednio ją przyciąć. Sprawdź najważniejsze informacje o letnim cięciu lawendy

Dlaczego warto przycinać lawendę latem?

Lawenda to roślina wymagająca przycinania. Ten zabieg niesie ze sobą szereg korzyści. O jakich mowa?

Otóż dzięki niemu pobudzamy okaz do rozkrzewiania się i zagęszczania. Usuwanie uschniętych kwiatów i wierzchołków pędów zapobiega ich zdrewnieniu. W związku z tym lawenda zyskuje zdolność do wytwarzania nowych przyrostów. 

Na zwiędłych, nieusuniętych kwiatach istnieje ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Pozbywając się ich, minimalizujemy je. 

Letnim przycinaniem tej rośliny przygotowujemy ją do zimy. Bardzo ważne jest, aby zakończyła swój sezon wegetacyjny w dobrej formie. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Więdnące, żółknące lub schnące liście pomidorów. Co może być przyczyną?

W jakich letnich miesiącach przycinać lawendę?

Przyjęło się, że lawendę przycinamy jesienią zaraz po przekwitnięciu. Tniemy ją również wiosną, żeby pobudzić krzaczki do wzrostu. Jak widać, letnie cięcie również jest niezwykle ważne. Kiedy dokładnie wykonać ten zabieg?

Latem należy przyciąć roślinę dwa razy. Najpierw robimy to w czerwcu, właśnie po to, żeby bardziej się rozkrzewiła i ponownie zakwitła. 

Kolejne, letnie przycinanie przeprowadzamy w lipcu albo sierpniu, kiedy powoli zaczyna przekwitać. Właśnie to cięcie ma kluczowe znaczenie do utrzymania okazu w dobrej kondycji i zapewnienie jej obfitego kwitnienia w kolejnych sezonach. 

Jak prawidłowo przycinać lawendę?

Ten zabieg najlepiej wykonać w słoneczny dzień. Używamy ostrych i czystych narzędzi. Po wszystkim podlewamy lawendę i zasilamy ją nawozem z umiarkowaną ilością azotu. Jak zatem zabrać się za letnie przycinanie?

Cięcie, przeprowadzone w lipcu lub sierpniu, nie powinno być aż tak radykalne, jak to wiosenne. Przede wszystkim musimy usunąć wszystkie przekwitłe kwiatostany, pozbywając się ich razem z krótkim fragmentem pędu. 

W tym czasie nie skracamy zdrewniałych gałęzi. Tniemy tylko zielone, elastyczne części. Pamiętajmy, aby zachować 2-3 cm zielonego pędu pod kwiatostanem. Dzięki temu unikniemy odkrywania zdrewniałych, słabiej regenerujących się fragmentów.

Zobacz też:

Liście borówki amerykańskiej zmieniają kolor? To spory problem, więc działaj szybko

Podlewaj tym petunie i surfinie. Obsypią się morzem kwiatów

Włóż do każdej doniczki na balkonie. Kwiaty nie zwiędną nawet w najgorętsze dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | przycinanie