Reklama
Reklama

Zbliża się termin przycinania magnolii. Sprawdź dokładnie, żeby się nie pospieszyć

Magnolia to roślina, która zachwyca swoimi pięknymi kwiatami. Wielu ogrodników zastanawia się, jednak kiedy należy ją przycinać, aby mogła co sezon oczarowywać swoim wyglądem. Często jednak popełniany jest błąd, jeśli chodzi o wybór terminu, w którym wykonuje się ten zabieg. Podpowiadamy, kiedy powinno się przycinać magnolię, a także jak o nią dbać.

Przycinając magnolię, musimy uważać, aby nie zaszkodzić roślinie. Nie możemy tego robić zbyt wcześnie, a także zbyt intensywnie, ponieważ moglibyśmy znacznie osłabić roślinę oraz ograniczyć jej kwitnienie. Warto więc wiedzieć, kiedy jest najlepszy termin na cięcie magnolii oraz jak się o nią troszczyć na co dzień.

Pielęgnacja magnolii - o co należy zadbać?

Dbając o magnolię, musimy przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Miejsce to powinno być nasłonecznione, choć w półcieniu roślina również sobie poradzi. Zatroszczmy się także o to, by stanowisko dla magnolii było chronione przed silnym wiatrem, który mógłby uszkodzić delikatne kwiaty.

Pamiętajmy również, że roślina ta najlepiej rośnie w glebie o lekko kwaśnym odczynie, która jest równocześnie przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Warto dodatkowo przed umieszczeniem magnolii w danym miejscu, przygotować podłoże, dodając do niego kompost.

Bardzo ważne jest także regularne podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresach suszy. Unikajmy jednak nadmiernego namaczania ziemi, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zgnilizny korzeni. Magnolię najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak mocne.

Kiedy przycinać magnolię? Nie zrób tego za wcześnie

Bardzo ważnym zabiegiem jest także przycinanie magnolii. Z racji tego, że kwitnie ona wczesną wiosną, należy ciąć ją dopiero po przekwitnięciu. Oznacza to więc, że zabieg ten wykonujemy od późnej wiosny do wczesnego lata, czyli od maja do lipca.

Nie możemy tego zrobić zbyt wcześnie, ponieważ roślina zawiązuje pąki kwiatowe już w poprzednim sezonie, dlatego przycinając magnolię wczesną wiosną, usunęlibyśmy je i tym samym zmniejszyli kwitnienie. Nie warto również wykonywać cięcia jesienią, ponieważ rany po ostrzu nie zagoją się przed pierwszymi przymrozkami, co mogłoby znacząco osłabić magnolię.

Czytaj również: Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców

W jaki sposób ciąć magnolię? O tym musisz pamiętać

Istotne jest nie tylko to, kiedy wykonamy ten zabieg, ale także w jaki sposób. Musimy pamiętać, że magnolie najlepiej znoszą delikatne cięcie i nie wymagają regularnego cięcia formującego, co odróżnia je od większości drzew oraz krzewów.

Wobec tego podczas przycinania rośliny, kluczowe jest usunięcie chorych, suchych oraz połamanych pędów. Dzięki temu uchronimy magnolię przed infekcjami i wesprzemy jej wzrost. Dodatkowo, jeśli korona magnolii jest zbyt gęsta, możemy delikatnie usunąć niektóre gałęzie, by ją przerzedzić. Dzięki temu roślina będzie miała lepszy dostęp do światła.

Wykonując cięcie, róbmy je zawsze tuż nad oczkiem, z którego ma się rozwijać pąk lub tuż nad rozwidleniem gałęzi. Sprawi to, że rany będą się szybciej goiły i nie powstaną martwe fragmenty. Nie zapominajmy również o tym, aby używać ostrych oraz zdezynfekowanych narzędzi.

Zobacz też:

Zapomnij o pelargoniach na balkonie. W tym sezonie zastąpioną je miliony dzwonków

Twoje tulipany żółkną? Winna może być popularna choroba, więc działaj szybko

Agrest obsypie się soczystymi owocami. Wystarczy, że będziesz podlewać go tym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | przycinanie roślin