Zbliża się termin ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie przegap go
Trawnik, tak jak inne rośliny w ogrodzie, również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i przygotowania przed zimą. Należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość trawy, ale także i termin koszenia. Zbliża się właśnie na to najlepszy czas. Poznaj więc zasady, którymi warto się kierować podczas przygotowań trawnika na zimę. Dzięki temu wiosną zachwyci swoją soczystą zielenią.
W ogrodzie jesienią czeka wiele pracy. To nie tylko zbiór plonów, ale również przycinanie drzewek, a także zabezpieczanie roślin przed pierwszymi przymrozkami. W tym wszystkim nie można zapomnieć o trawniku, który również potrzebuje uwagi i podjęcia odpowiednich działań.
Zielony i gęsty trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Aby taki był, potrzebuje troski oraz adekwatnych działań. Wśród nich wymienia się przygotowanie trawy przed nadchodzącym chłodem i zimą.
Pod słowem przygotowanie w tym przypadku kryje się ostatnie koszenie trawy przed zimą. To bardzo ważny zabieg, który należy zrobić w odpowiednim terminie, ale także i właściwy sposób. Wysokość ma tutaj kluczowe znaczenie, bowiem to właśnie to zapewni trawie bujny i soczysty wygląd na wiosnę.
Najlepsze dla trawy będzie przycięcie jej do około 4 cm. To optymalna wysokość, która pozwoli na zgromadzenie potrzebnych składników pokarmowych w nasadach pędów, dzięki czemu trawa będzie mogła właściwie przezimować i odrosnąć już na wiosnę.
Zbyt niskie ścięcie trawy może narazić na przemarzanie korzeni, natomiast zbyt małe skoszenie może przyczynić się do jej gnicia, jeśli zalegnie na niej pokrywa śnieżna. Warto więc mieć to na uwadze i wykonać ostatnie koszenie trawy przed zimą w prawidłowy sposób.
Zobacz także: Zbierz na spacerze i rozsyp pod hortensją. To najlepszy jesienny nawóz
Dla trawy oprócz odpowiedniej wysokości ścięcia, ważny jest również termin ostatniego koszenia. Ten w największym stopniu zależy od panujących warunków pogodowych. Na ogół przyjmuje się jednak, że ostatnie koszenie przed zimą powinno być wykonane do 10 października.
W przypadku, gdy jesień jest ciepła i słoneczna, koszenie można przesunąć nawet i na początek listopada. W tym wszystkim najważniejsze jest obserwowanie pogody i dostosowanie koszenia do panujących warunków. Zbyt wczesne skoszenie trawy skończy się tym, że szybko odrośnie i zmuszeni będziemy skosić ją jeszcze raz.
Zobacz również: Ta roślina jest piękna, lecz niebezpieczna. Może zniszczyć budynek
Przygotowanie trawy przed zimą nie kończy się na jej ścięciu. Dopiero co skoszony trawnik jest narażony na suszę, dlatego koniecznie należy go podlać.
To jednak nie wszystko. Wraz z ostatnim koszeniem należy zadbać, aby na trawniku nie pozostała skoszona trawa, liście czy gałęzie. Takie zalegające resztki mogą zacząć pleśnieć i gnić pod warstwą śniegu, co przyczyni się również do gnicia trawy.
Dodatkowo warto zadbać o jesienne nawożenie trawy, które dobrze przeprowadzić nie później niż na początku października. Zastosowanie odżywki sprawi, że wiosną trawa będzie zdrowo i bujnie rosła. Najlepiej sprawdzą się do tego nawozy mineralne, ale także i organiczne, takie jak obornik.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"