Reklama
Reklama

Zbierz na spacerze i rozsyp pod hortensją. To najlepszy jesienny nawóz

Hortensje to piękne kwiaty, lecz mają spore wymagania glebowe. Aby ich kolorowe kule kwiatów zdobiły ogród jak najdłużej, warto wciąż nawozić ziemię, poprawiać jej strukturę i ściółkować. Tu z pomocą przychodzą nam naturalne mechanizmy przyrody, które warto wykorzystać. Wybierając się na spacer po lesie, możesz przy okazji zebrać najlepszy jesienny nawóz do hortensji.

Hortensje są bardzo popularne w naszych ogrodach i cieszą nasze oczy kwiatami od lipca aż do połowy września. Po kwitnieniu, jak każda roślina, wymagają nawiezienia. Jednak ich specyficzne wymagania glebowe sprawiają, że nie każda odżywka sprawdzi się w ich przypadku. Zamiast wydawać pieniądze na kupne nawozy dedykowane hortensjom, wybierz się na przechadzkę po lesie.  

Podrzuć szyszki pod hortensje, to najlepszy naturalny nawóz 

Hortensje nie w każdej glebie będą się dobrze czuły. Wymagają podłoża lekko kwaśnego, o odczynie 4,5 do maksymalnie 6 pH. Dzięki takiej ziemi będą długo i pięknie kwitły oraz nie ugną się przed chorobami. Tak się składa, że pH ziemi obniżają kora i igły drzew iglastych, a także ich szyszki. Wybierając się do lasu, zabierz więc siatkę, by przynieść darmowy nawóz do hortensji. Szyszki w tym przypadku nie tylko zakwaszą glebę, ale również dostarczą roślinie niezbędnych składników odżywczych, zawierają bowiem fosfor i potas. To najlepszy skład jesiennych nawozów, jaki możemy sobie wyobrazić. Szyszki podrzucone pod hortensje będą stanowiły również naturalną ściółkę, która skutecznie zatrzyma w glebie wilgoć. Jak w przypadku wszystkich naturalnych nawozów, szyszki podrzucone pod hortensje będą uwalniały swoje składniki odżywcze stopniowo, zapewniając roślinie odżywienie przez cały okres jesienno- zimowy. Przy okazji staną się piękną dekoracją ogrodu.  

Jak wykorzystać szyszki do pielęgnacji hortensji?  

Do lasu warto wybrać się z siatką lub koszykiem, bo do nawiezienia roślin będziesz potrzebować sporo surowca. Szyszki rozsyp wokół hortensji tak, by tworzyły spory okrąg, okalający korzenie. Aby ściółka była bardziej skuteczna, wymieszaj szyszki ze zrębkami lub z korą drzew iglastych. W ten sposób lekko zakwasisz ziemię, jednocześnie chroniąc korzenie przed mrozem i dostarczając im fosforu oraz potasu.  

Zebrane w lesie szyszki możesz również dorzucić do kompostu, który później można wykorzystać do nawożenia nie tylko hortensji, ale również innych roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony czy borówki. Ten naturalny nawóz nie tylko odżywi glebę, ale również poprawi jej strukturę, co w przypadku tych roślin jest nie bez znaczenia.

Czytaj też: To najprostsza metoda rozmnażania hortensji. Ogrodnik radzi, kiedy pobrać sztobry 

Nawóz z szyszek do hortensji: przepis 

Oprócz wykorzystania szyszek jako ściółki, możesz z nich również przygotować naturalny nawóz do hortensji. W tym przypadku nie są konieczne wielkie zbiory: wystarczy 10 szyszek zebranych jesienią w lesie. Nawóz z szyszek do hortensji możesz przygotować według dwóch przepisów: 

  • Na gorąco: oczyszczone szyszki zalej wodą i gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Po ostygnięciu odcedź miksturę, a przed użyciem rozcieńcz w stosunku 200 ml wywaru z szyszek na cztery litry wody. 
  • Na zimno: rozdrobnij szyszki i zalej je zimną wodą. Przykryj całość gazą o odstaw w ciemne miejsce na trzy tygodnie, podobnie jak na przykład gnojówkę z pokrzyw. Po tym czasie możesz używać mikstury do podlewania.  

Zasilanie hortensji takim nawozem warto przeprowadzić raz na dwa tygodnie. Pozwoli to przygotować się roślinie do nadchodzącej zimy.  

Zobacz też:

Marzysz o owocach z własnego ogrodu? Nie przegap tego terminu

Ten zimozielony krzew zachwyca przez cały rok. Teraz jest najlepszy czas na sadzenie

Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty | działka | nawożenie