Reklama
Reklama

Zastanawiasz się, czy podlewać rośliny ogrodowe jesienią i zimą? Ogrodnik rozwiewa wątpliwości

Pomimo tego, że zima to czas, kiedy rośliny zapadają w stan spoczynku, nie można zrezygnować z jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych. Nawet kiedy piękne okazy nie rozwijają się dynamicznie, to i tak potrzebują m.in. nawodnienia. Na co trzeba zwrócić uwagę, chcąc zabrać o ulubione rośliny w trakcie okresu jesienno-zimowego?

W centrum uwagi powinny znaleźć się rośliny zimozielone. Takie okazy tracą wodę z liści również zimą. Dlatego, nawet jeśli wydają się pozostawać w stanie spoczynku, to wciąż wisi nad nimi widmo zagrożenia suszą.

Z tego powodu rośliny zimozielone trzeba podlewać. Hodowcy wykonują nawadnianie zarówno późną jesienią, jak i zimą. Procesy życiowe roślin wciąż trwają, pomimo tego, że ze względu na porę roku są znacznie spowolnione. 

Podlewanie roślin ogrodowych jesienią i zimą - jakie okazy wybrać?

Na początku warto doprecyzować, które gatunki potrzebują podlewania. Dotyczy to przede wszystkim roślin zimozielonych, ale również i tych rosnących w pojemnikach, doniczkach. Podlewanie wymienionych okazów należy przeprowadzać mniej więcej w środkowym okresie zimy. Trzeba przy tym pamiętać, aby robić to w trakcie dni, kiedy nie panuje mróz.

Należy wiedzieć, że nawet jeśli gleba roślin zimozielonych jest zamarznięta, to one nadal transpirują. Transpiracją określa się czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin poprzez aparaty szparkowe, skórkę i przetchlinki. Podlewając rośliny zimą, można sprawić, że woda dotrze do głębszych i zamarzniętych warstw, skąd hodowane okazy będą mogły ją pobierać. 

Zasady podlewania roślin podczas późnej jesieni i zimy

Dzięki jesienno-zimowemu podlewaniu rośliny będą w stanie przetrzymać najcięższe miesiące. W tym okresie należy zapewnić okazom około 30 litrów wody. Powinna być miękka lub odstana. Wykonywanie właśnie takich zabiegów polecają ogrodnicy.

Można też stosować sposób na zatrzymanie wody w pożądanych miejscach. Pomoże w tym utworzenie wokół rośliny wałka z ziemi albo kory. Zapobiegnie to rozlewaniu się wody, a także wpłynie na to, że będzie ona docierać we właściwe partie rośliny, czyli do korzeni. Dodatkowa wyściółka ochroni też okaz przed zimnem.

Czytaj również: Nie musisz nabłyszczać liści zamiokulkasa. Wystarczy, że umyjesz je w ten sposób

Co jaki czas podlewać rośliny zimą?

Rośliny zimą można podlewać co około 2-3 tygodnie. Zawsze trzeba weryfikować, czy temperatura na zewnątrz umożliwia bezpieczne nawadnianie okazów. Dzięki systematycznemu podlewaniu hodowca uniknie ryzyka związanego z przesuszeniem roślin i problemów dotyczących ich rozwoju w wiosenno-letnim okresie.

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka