Reklama
Reklama

Zamiast wyrzucać, zrobiłam z nich odżywkę. Aloes zaczął rosnąć jak szalony

Aloes to roślina doniczkowa wybierana przez wiele osób. Przez swoje wyjątkowe właściwości stosuje się go w kosmetyce i ziołolecznictwie. Uprawa aloesu nie jest skomplikowana, jednak warto wspomóc jego wzrost, zasilając go domową odżywką, po której zacznie rosnąć w szybkim tempie. Sprawdź przepis na odżywczy nawóz.

Aloes to sukulent o grubych, mięsistych liściach, mających kolce po bokach. Roślina ta jest wyjątkowa, ponieważ działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Przykładowo sok z wyciętego liścia aloesu przyspiesza gojenie ran. Co jednak zrobić, aby okaz był piękną ozdobą domu? Warto zasilić go bananową odżywką

Pielęgnacja aloesu w domu

Aloes nie lubi obfitego i częstego podlewania - wystarczy, że nawodnimy go raz na 2-3 tygodnie. Wszystko dlatego, że jego liście składają się w 96% z wody, zatem dobrze znosi suszę. Zbyt częste podlewanie może spowodować brązowienie liści lub gnicie podłoża. 

Do tej rośliny doniczkowej wybieramy ziemię przeznaczoną dla sukulentów, najlepiej piaszczysto-gliniastą. Możemy użyć też mieszanki piasku i ziemi w proporcji 1:1. 

Stanowisko aloesu powinno być nasłonecznione, latem warto wynieść go na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, aby nie narażać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Aloes jest rośliną, którą możemy rozmnożyć w prosty sposób. W zależności od gatunku robimy to przez sadzenie bocznych pędów lub odcinanie odrostów, które pojawiają się wokół rośliny matczynej. 

Nawożenie aloesu odżywką ze skórek bananów

Aloes nie wymaga regularnego nawożenia, ponieważ dobrze radzi sobie w ubogich warunkach. Warto jednak przyspieszyć jego wzrost i zasilać go naturalnym nawozem ze skórek bananów od wiosny do jesieni. Taka odżywka jest bogata w fosfor i potas. 

Do naturalnej odżywki bananowej potrzebujemy:

  • 2 skórki bananów;
  • słoik o pojemności 1l;
  • 600 ml ciepłej wody.

Skórki bananów należy wrzucić do słoika i zalać ciepłą wodą. Słoik zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce na 2 dni. Po tym czasie odcedzamy nawóz i rozcieńczamy go z wodą w stosunku 1:1. Aloes zacznie rosnąć jak szalony, jeśli będziemy nawozić go raz w miesiącu

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin