Zamiast wyrzucać, poczęstuj pelargonie. Każdy sąsiad pozazdrości ci kwiatów
Pelargonie to jedne z popularniejszych kwiatów, które często goszczą na balkonach i trasach. Nie są bardzo wymagające w uprawie, jednak, aby mocno kwitły, warto stosować domowe nawozy, które wystarczy przygotować z resztek, często lądujących w koszach. Dzięki temu twoje okna nabiorą barw, a sąsiedzi będą zazdrościć tak obficie rozrośniętych pelargonii.
Rośliny ozdobne są uwielbiane przez wiele osób. W naszym kraju szczególną popularnością cieszą się pelargonie, które od dekad zdobią balkony i tarasy. Kwiaty mają intensywne barwy i szybko się rozrastają, jednak aby na oknach było ich jeszcze więcej, wystarczą domowe odżywki, które stosowały nasze babcie. Jedna z nich uwzględnia resztki, które lądują w koszu, a powinny w doniczce. Jak nawozić pelargonie?
Nawóz ze skórek bananów do storczyków czy też innych kwiatów kwitnących jest większość dobrze znany, jednak poza nim istnieje także wiele innych domowych odżywek, które pomogą kwiatom rozkwitnąć. Jedna z nich, która będzie idealna do pelargonii, uwzględnia użycie skorupek po jajkach. Dlaczego skorupki po jakach są dobre dla kwiatów? Zawierają one wapń, który pomaga roślinom lepiej rosnąć. Znajdziemy w nich także wiele innych mikroelementów, które stanowią doskonały nawóz do pelargonii.
Skorupki jajek zawierają potas, żelazo, cynk oraz fosfor. Minerały te mają zdolność do polepszania struktur komórkowych roślin, dzięki temu chronią ją przed chorobami, a także wzmacniają, umożliwiający tym samym lepszy i szybszy wzrost. Przygotowanie nawozu ze skorupek jajek jest proste, wystarczy je drobno pokruszyć.
Poruszone skorupki należy wysypać woków pelargonii (można je delikatnie przysypać ziemią) i podlać kwiaty. Dzięki temu pelargonie będą miały wszystkie niezbędne do wzrostu składniki — nawożenie tego typu wystarczy przeprowadzić raz w sezonie kwitnienia.
Sprawdź także: Piękny, pomarańczowy kwiat kwitnie prawie przez pół roku. Idealny do półcienia
Przede wszystkim warto zapewnić im odpowiednie stanowisko. Kwiaty te najlepiej czują się na nasłonecznionych balkonach lub w półcieniu. Szybko przystosowują się do warunków, nie mają szczególnych wymagań względem gleby — wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów kwitnących. Podczas sadzenia powinno się uwzględnić, że pelargonie się rozrastają, dlatego też warto zachować odstęp między sadzonkami. Miejmy także na uwadze, że roślina ta jest wyjątkowo delikatna i nietrudno o przypadkowe złamanie liści podczas sadzenia.
Dużą zaletą pelargonii jest jej odporność na suszę, nie musi być podlewana codziennie, jednak jak już dostarczymy jej wodę, to powinno się ją wylewać na ziemię, nie na roślinę, gdyż podlewanie jej z góry może przyczynić się do rozwoju chorób grzybicznych. Kwiaty na stanowiskach słonecznych należy nawadniać rano lub wieczorem, aby uniknąć oparzeń do promieni słońca.
Zobacz też:
Obsypie ogród morzem ciemnych dzwonków. Obłednie wygląda i jest wieloletnie
Nie lubisz zapachu lawendy? Ta roślina wygląda podobnie i kwitnie jeszcze dłużej
Koniecznie zrób to z różami jeszcze w maju. Będą kwitły o wiele dłużej