Tej rośliny nie zniszczy żadna susza. Jeśli posadzisz teraz, zakwitnie przed wakacjami
Ta roślina jest odporna na suszę, ma małe wymagania i kwitnie niedługo po posadzeniu. W Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ale to błąd, bo jeśli posadzisz ją teraz, za kilka tygodni doczekasz się wspaniałych fioletowych kwiatów. Niewykluczone, że jeszcze przed wakacjami pokryje twój ogród naturalnym dywanem.
Chcesz mieć w ogrodzie ozdobną roślinę, która jest odporna na suszę, a przy tym bajecznie piękna i nie trzeba długo czekać aż zakwitnie? Dzwonek dalmatyński może okazać się idealnym wyborem.
Najlepszy czas, aby posadzić tę górską bylinę jest właśnie teraz. To dlatego, że ryzyko przymrozków w drugiej połowie maja jest znikome, a istnieje spora szansa, że zacznie cieszyć oczy jeszcze przed wakacjami.
Może cię zainteresować: Posadź zamiast bukszpanów. Są równie piękne i odporne na ćmę
Dzwonek dalmatyński jest ciekawie wyglądającą niską, zimozieloną byliną o drobnych fioletowych albo niebieskich kwiatach, która ma górskie pochodzenie. Jej ojczyzną są jednak głównie rejony południowej Europy, dzięki czemu potrafi znieść wymagające warunki tj. susza czy też, wręcz przeciwnie, lekkie przymrozki.
Może zakwitnąć raz albo dwukrotnie w ciągu roku - początkiem i końcem lata, o ile jest odpowiednio zadbany. Najpiękniej prezentuje się na rabatach - na ich obwódkach, w pobliżu murków, w pojemnikach i w skalnikach, ale może być także świetną alternatywą dla ozdobnych traw.
Jeśli chodzi o uprawę dzwonka dalmatyńskiego, to najlepiej jest zapewnić mu słoneczne lub półsłoneczne stanowisko. Ogólnie roślina ta lubi słońce, ale poradzi sobie także bez niego, choć wówczas nie będzie tak bujnie kwitła.
Dzwonek dalmatyński preferuje glebę przepuszczalną, lekką i umiarkowanie wilgotną. Jeśli podłoże wydaje ci się zbyt ciężkie i gliniaste, dodaj trochę piasku albo drobnego żwiru. Pamiętaj także, by nie sadzić jej zbyt gęsto z uwagi na szybki rozrost (co 20-25 cm jest optymalne).
Czytaj również: Wysiej te kwiaty w maju. Pachną czekoladą i mają wyjątkową nazwę
O bylinę musisz oczywiście dbać także po posadzeniu. W pielęgnacji dzwonka dalmatyńskiego najistotniejszą kwestią jest podlewanie, ale nie może być ono nadmierne z uwagi na fakt, iż roślina ta woli chwilową suszę, aniżeli przelewanie. Zupełnie nie toleruje zastoju wody.
Pamiętaj także o cięciu przekwitniętych kwiatów po pierwszym kwitnieniu na początku lipca. Regularnie usuwaj także suche liście, aby nie obciążać rośliny. Dzięki temu będzie lepiej się prezentowała.
Zobacz też:
Posadź tę roślinę w ogródku. Gdy zakwitnie, sąsiadki będą prosić o sadzonki
Tego nigdy nie sadź obok ogórków. Zmarnujesz całe plony
Masz zacieniony ogród? Ta roślina będzie w nim kwitła, jak szalona