Zamiast do deseru wysyp pod tuje. Będą gęste i intensywnie zielone
Tuje stały się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Na podwórkach, działkach i w ogrodach możemy zauważyć te drzewka, które zazwyczaj pełnią funkcję żywopłotu, znaczenie częściej niż np. bukszpan. Tuje zachwycają swoją gęstością i intensywnie zielonym kolorem. Co jednak zrobić, gdy marnieją, czyli żółkną i robią się rzadsze? Ratunek masz w szafce kuchennej.
Tuje są iglakami uwielbianymi przez Polaków. Prezentują się efektownie na podwórku, a także chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, jeśli sadzimy je w formie żywopłotu. Ponadto zmniejszają poziom hałasu, nawet o 8 decybeli i oczyszczają powietrze, będąc naturalnym filtrem powietrza. Po posadzeniu powinniśmy odpowiednio zadbać o drzewka, aby były gęste i zielone. Bardzo ważne jest nawożenie.
W sezonie tuje wymagają podlewania raz w tygodniu, rano lub wieczorem. W przypadku suszy nawadniamy je częściej, sprawdzając suchość podłoża. Wtedy drzewka są bardziej narażone na brązowienie i gubienie liści.
Jesienią i zimą podlewamy iglaki raz, ale obficie. W trakcie zimowego czasu robimy to w trakcie odwilży. Pamiętajmy, żeby zawsze nawadniać ziemię wokół rośliny. Nie podlewamy jej pędów.
Do tui wybieramy podłoże o odczynie kwaśnym lub lekkokwaśnym (pH powinno wynosić od 4,5 do 5,5). Jeśli będzie nieodpowiednie, to drzewko zakwitnie. Kwitnienie świadczy też o przesuszeniu gleby lub nieodpowiednim nawozie.
Tuje należy regularnie nawozić, podobnie jak inne rośliny. Zasilamy je wiosną, a potem ponownie latem nawozami z dużą ilością azotu. To właśnie ten pierwiastek pobudza drzewka do wzrostu, ale przede wszystkim dba o ich kondycję.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tych roślin nie sadź obok tui. Inaczej szybko zmarnieją
Tuje można zasilać nie tylko nawozami ze sklepu ogrodniczego, ale także takimi, które bez problemu przygotujemy samodzielnie. Mowa o gnojówce z pokrzyw i odżywce z fusów z kawy. Co w przypadku, jeśli nie lubimy kawy i nie mamy dostępu do pokrzyw?
Zamiast fusów z kawy możemy wykorzystać liście po herbacie. Wystarczy, że wymoczymy je jeszcze raz w wodzie i przecedzimy. Warto też zastosować składnik ciast i deserów, czyli żelatynę.
Odżywka z żelatyny ma mnóstwo azotu, dlatego pobudza tuje do wzrostu, dba o ich kondycję i wzmacnia system korzeniowy. Oprócz tego odstrasza mszyce od drzewek. Jak ją zrobić?
Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę żelatyny w proszku w 1 szklance ciepłej wody. Następnie powstałą mieszankę rozcieńczamy w 3 szklankach wody. W takiej postaci podlewamy nią iglaki.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu