Reklama
Reklama

Zamiast do deseru wysyp pod tuje. Będą gęste i intensywnie zielone

Tuje stały się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Na podwórkach, działkach i w ogrodach możemy zauważyć te drzewka, które zazwyczaj pełnią funkcję żywopłotu, znaczenie częściej niż np. bukszpan. Tuje zachwycają swoją gęstością i intensywnie zielonym kolorem. Co jednak zrobić, gdy marnieją, czyli żółkną i robią się rzadsze? Ratunek masz w szafce kuchennej.

Tuje są iglakami uwielbianymi przez Polaków. Prezentują się efektownie na podwórku, a także chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, jeśli sadzimy je w formie żywopłotu. Ponadto zmniejszają poziom hałasu, nawet o 8 decybeli i oczyszczają powietrze, będąc naturalnym filtrem powietrza. Po posadzeniu powinniśmy odpowiednio zadbać o drzewka, aby były gęste i zielone. Bardzo ważne jest nawożenie

Pielęgnacja tui. Najważniejsze zasady

W sezonie tuje wymagają podlewania raz w tygodniu, rano lub wieczorem. W przypadku suszy nawadniamy je częściej, sprawdzając suchość podłoża. Wtedy drzewka są bardziej narażone na brązowienie i gubienie liści. 

Jesienią i zimą podlewamy iglaki raz, ale obficie. W trakcie zimowego czasu robimy to w trakcie odwilży. Pamiętajmy, żeby zawsze nawadniać ziemię wokół rośliny. Nie podlewamy jej pędów.

Do tui wybieramy podłoże o odczynie kwaśnym lub lekkokwaśnym (pH powinno wynosić od 4,5 do 5,5). Jeśli będzie nieodpowiednie, to drzewko zakwitnie. Kwitnienie świadczy też o przesuszeniu gleby lub nieodpowiednim nawozie. 

Tuje należy regularnie nawozić, podobnie jak inne rośliny. Zasilamy je wiosną, a potem ponownie latem nawozami z dużą ilością azotu. To właśnie ten pierwiastek pobudza drzewka do wzrostu, ale przede wszystkim dba o ich kondycję. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tych roślin nie sadź obok tui. Inaczej szybko zmarnieją

Domowa odżywka do tui. Ten składnik dodajemy do deserów

Tuje można zasilać nie tylko nawozami ze sklepu ogrodniczego, ale także takimi, które bez problemu przygotujemy samodzielnie. Mowa o gnojówce z pokrzyw i odżywce z fusów z kawy. Co w przypadku, jeśli nie lubimy kawy i nie mamy dostępu do pokrzyw?

Zamiast fusów z kawy możemy wykorzystać liście po herbacie. Wystarczy, że wymoczymy je jeszcze raz w wodzie i przecedzimy. Warto też zastosować składnik ciast i deserów, czyli żelatynę

Odżywka z żelatyny ma mnóstwo azotu, dlatego pobudza tuje do wzrostu, dba o ich kondycję i wzmacnia system korzeniowy. Oprócz tego odstrasza mszyce od drzewek. Jak ją zrobić?

Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę żelatyny w proszku w 1 szklance ciepłej wody. Następnie powstałą mieszankę rozcieńczamy w 3 szklankach wody. W takiej postaci podlewamy nią iglaki. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin