Reklama
Reklama

Wystarczą 3 zł, by twoje begonie były najpiękniejsze w okolicy

Begonie to urocze i popularne rośliny ozdobne, które zachwycają swoimi różnorodnymi kształtami liści i pięknymi kolorowymi kwiatami. Obejmują szeroki zakres odmian, od tych o niewielkich rozmiarach, idealnych do umieszczenia na parapecie, po większe gatunki, które świetnie prezentują się w ogrodach. Sprawdź, jak zrobić nawóz za 3 złote, który sprawi, że twoje begonie będą najpiękniejsze w okolicy.

W Polsce begonie cieszą się dużą popularnością zarówno jako rośliny ozdobne w pomieszczeniach, jak i w ogrodach. Ich różnorodność odmian, łatwa pielęgnacja i piękne kwiaty przyciągają uwagę miłośników roślin i nie tylko.

Jak pielęgnować begonie?

W pielęgnacji begonii należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Po pierwsze — podlewanie. Powinno być regularne i umiarkowane. Po drugie — oświetlenie. Te rośliny lubią światło, jednak najlepiej unikać miejsc bezpośrednio nasłonecznionych, szczególnie w upalne dni. Warto także zwrócić uwagę na wilgotność i temperaturę w miejscu, gdzie znajdują się begonie. Optymalne warunki to temperatura w okolicach 18-24 stopni Celsjusza oraz umiarkowana wilgotność. Do wspomagania wzrostu i kwitnienia begonii warto regularnie używać nawozu.

Czego nie lubi begonia?

Jeśli chcesz, by twoje begonie były najpiękniejsze w okolicy, musisz wiedzieć, czego unikać podczas pielęgnacji. Przede wszystkim nie można ich nadmiernie podlewać. Zbyt wilgotna gleba doprowadzi do gnicia korzeni i obumarcia rośliny. Druga kwestia to bezpośrednie nasłonecznienie, które może oparzyć liście begonii. Jako kwiaty z obszarów tropikalnych i subtropikalnych begonie nie lubią zimnych przeciągów, niskich temperatur oraz suchego powietrza. To wszystko może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń liści tych kwiatów.

Domowy nawóz do begonii

Ważną kwestią w pielęgnacji begonii jest ich nawożenie. W sklepach dostępne są specjalne nawozy, jednak można wspomóc ich wzrost i rozrost znacznie taniej i lepiej. Do przygotowania domowego nawozu do begonii potrzebne będą:

  • litrowy słoik,
  • 500 ml wody,
  • kilka liści laurowych.

Sposób przygotowania jest banalnie prosty. Do słoika wlewamy pół litra wody, dodajemy liście laurowe, szczelnie zamykamy i dokładnie mieszamy. Tak przygotowany nawóz odstawiamy na kilka minut, aż woda zmieni kolor na ciemny, a następnie przecedzamy miksturę. Tak przygotowanym nawozem do begonii podlewamy nasze rośliny raz na dwa tygodnie.

Zawarty w liściach laurowych fosfor i potas pomoże w zawiązywaniu i wytwarzaniu kwiatów. Dzięki temu begonie będą najpiękniejsze w całej okolicy.

Kiedy nawozić begonie?

Nawożenie begonii zależy przede wszystkim od okresu wzrostu rośliny. Ogólnie rzecz biorąc najlepiej nawozić je od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Przed przystąpieniem do nawożenia begonii warto zadbać o to, by gleba była wilgotna. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z nawozów chemicznych. Jeśli ziemia w doniczce będzie zbyt sucha, nawóz może podrażnić korzenie, czego następstwem będzie obumarcie rośliny.

Zobacz też:

Tego nie sadź przy pomidorach, bo nie doczekasz się obfitych plonów

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty doniczkowe | pielęgnacja roślin