Wysiej w połowie maja. Twój ogród w sezonie nabierze barw
Maj to doskonały moment, by zadbać o swój ogród i zaplanować jego letnie kwitnienie. Warto więc sięgnąć po nasiona roślin, które zakwitną w pełni sezonu. Tak jest między innymi w przypadku nagietka lekarskiego, dla którego druga połowa maja jest doskonałym momentem na wysiew. Dowiedz się zatem, jak poprawnie uprawiać tę roślinę, by w pełni móc cieszyć się jej pięknem w swoim ogrodzie.
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina znana ze swoich licznych właściwości leczniczych, gdyż można ją wykorzystywać do przygotowania maści, naparów, a także kosmetyków. Okazuje się, że nagietek jest także piękną ozdobą ogrodu, która zachwyca kwiatami o intensywnej pomarańczowej lub żółtej barwie. Właśnie teraz jest dobry moment, aby zasadzić go w swoim ogrodzie.
Nagietek to roślina z rodziny astrowatych, która zachwyca na rabatach swoimi kwiatami w kolorze pomarańczowym lub żółtym. Chętnie sadzona jest w ogródkach ze względu na wygląd, a także niezwykłe właściwości lecznicze, gdyż od wieków kwiaty te wykorzystywane są w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Nagietka można więc spotkać w niejednym ogrodzie i warto, żeby znalazł się również w twoim.
To roślina, która nie jest trudna w uprawie, ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu ogrodnictwa, dlatego każdy sobie powinien z nią poradzić, nawet początkujący. To duża zaleta nagietka, gdyż w łatwy sposób można dzięki niemu zyskać prawdziwą feerię barw w swoim ogrodzie.
Oprócz pięknej prezencji nagietka często nazywanego “złotem ogrodu" oraz licznych właściwości leczniczych posiada wiele innych zalet. To między innymi naturalny środek ochrony roślin przed mszycami czy też nicieniami. Jedne gatunki odstrasza, inne zaś przyciąga, ponieważ nagietek z sukcesem wabi do ogrodu pszczoły i inne zapylacze, które wspierają rozkwit i lokalny ekosystem. Wysianie nagietka jest więc wzbogaceniem ogrodu — nie tylko wizualnym, ale również praktycznym.
Zobacz także: Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu
Nagietek nie jest trudny w uprawie, ale wymaga zadbania o kilka kluczowych kwestii, aby mógł cieszyć oko swoimi barwnymi kwiatami. Przede wszystkim ważny jest termin sadzenia. Najlepszym czasem jest wiosna po ostatnich przymrozkach, czyli termin ten przypada po zimnej Zośce, a więc po połowie maja. Wysiany w tym czasie nagietek zakwitnie w sezonie letnim i będzie cieszyć swoim wyglądem aż do jesieni.
Jako roślina jednoroczna wymaga odpowiednich warunków, aby zachwycać swoim pięknem. Przede wszystkim nagietek najlepiej wysiać na słonecznym stanowisku, w przepuszczalnej i żyznej glebie. Z pewnością należy unikać podmokłych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zgnicia korzeni. Jeśli chodzi o podlewanie, powinno się odbywać regularnie i w umiarkowanej ilości. Nagietek lepiej znosi krótkotrwałą suszę niż nadmiar wody. W dodatku najlepiej robić to rano lub wieczorem.
Kiedy nagietek już zakwitnie, nie trzeba go przycinać, ale ważne jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. Stymuluje to roślinę do wytwarzania nowych pąków, co automatycznie przedłuża okres kwitnienia. To także podstawa, która gwarantuje estetyczny wygląd posadzonego nagietka. Wystarczy więc wysiać go w drugiej połowie maja i przestrzegać tych kilku kwestii, aby cieszyć się bujnym i pięknym wzrostem nagietka przez całe lato.
Sprawdź również: Jej kwiaty wyglądają jak motyle i mają obłędny zapach. Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki
Zobacz też:
Podlewasz rośliny rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd
Wystarczy wziąć odrobinę z kuchni. Wlej do tunelu i poradź sobie z turkuciem raz, dwa
Sprzątasz w domu? Nie wylewaj tego, tylko użyj do podlewania roślin