Jej kwiaty wyglądają jak motyle i mają obłędny zapach. Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki
Nasz ogród może wyglądać i pachnieć, jak z bajki. Wystarczy, że wysiejemy pewną urokliwą i prostą w uprawie roślinę, której kwiaty wyglądają, jak barwne motyle. Mowa o groszku pachnącym, który może całkowicie odmienić wygląd naszej działki. Podpowiadamy, jak i kiedy go wysiewać, a także jak go pielęgnować.
Rośliną, która sprawdzi się w zasadzie w każdym ogrodzie, jest groszek pachnący. To urokliwy okaz, który roztacza piękny aromat i oczarowuje swoimi wyjątkowymi kwiatami. W dodatku uprawa tej rośliny nie jest trudna. Wystarczy kilka kroków, aby cieszyć się urokiem groszku pachnącego przez wiele tygodni.
Groszek pachnący jest jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin pnących. Zachwyca on, efektownie porastając płoty, pergole, altany, siatki, balustrady czy łuki. Świetnie ozdobi również kratki i murki oraz doda wiele uroku różnym zakątkom naszego ogrodu.
Tym, co wyróżnia tę roślinę, są jej delikatne kwiaty, które występują w wielu barwach. W dodatku ich kształt przyciąga spojrzenie, ponieważ kwiaty groszku pachnącego mają lekką, motylkowatą budowę, dzięki czemu przypominają te urocze owady. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje, groszek pachnący ma także bardzo przyjemny aromat. Jest to słodki i równocześnie świeży zapach, z subtelnymi nutami podobnymi do frezji i róż.
Do wyboru mamy wiele odmian tej rośliny. Niektóre z nich potrafią wspinać się nawet na wysokość 3 m, a inne idealnie sprawdzą się w mniejszych ogrodach, bowiem nie osiągają większej wysokości niż 40 cm.
Groszek pachnący jest rośliną, która kwitnie stosunkowo krótko, bo od końca czerwca do sierpnia. Możemy jednak przedłużyć kwitnienie, wysiewając sukcesywnie nasiona co dwa tygodnie, aż do połowy czerwca. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się barwnymi kwiatami znacznie dłużej.
Nasiona spokojnie można wysiewać do gruntu już w kwietniu, ponieważ rośliny te nie są wrażliwe na zimno, więc obecny termin, będzie dla nich idealny. Wysiewamy je po 2-3 do jednego dołka, zachowując odstęp 15-20 cm między dołkami. Warto także dla lepszego kiełkowania, namoczyć nasiona w ciepłej wodzie przez 24 godziny.
Następnie podrośnięte, około 10-centymetrowe siewki możemy uszczknąć, aby lepiej się rozkrzewiały. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić im dopasowane podpory, by pnącza miały wsparcie dla swoich długich, cienkich oraz wiotkich łodyg, zwłaszcza gdy mowa o odmianach wysokich.
Czytaj również: To ostatni moment. Posadź to koło truskawek, a będą duże i słodkie
Chcąc cieszyć się w pełni urokiem groszku pachnącego, musimy o niego odpowiednio zadbać. Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Roślina ta najlepiej roślinie w miejscu słonecznym i ciepłym, a także ze względu na pnący charakter okazu, dobrym pomysłem jest umieszczenie go w pobliżu płotu, pergoli czy kratki.
Istotna jest również odpowiednia gleba. Groszek pachnący świetnie czuje się w ziemi lekkiej i przepuszczalnej, o ph 7-7,5. Oprócz tego podłoże, w którym rozwija się roślina, powinno być ciągle umiarkowanie wilgotne, dlatego należy zadbać o regularne podlewanie okazu. Warto także dostarczać groszkowi pachnącemu gotowych nawozów do roślin kwitnących lub zasilać go organicznymi nawozami, takimi jak np. kompost.
Ważne jest również systematycznie usuwanie przekwitłych kwiatów, dzięki czemu zachęcimy roślinę do tworzenia nowych pąków, tym samym przedłużając okres jej kwitnienia.
Zobacz też:
Podlewaj tym borówkę amerykańską. Kosztuje 1,50 zł, a będziesz zbierać owoce kilogramami
Zamienią ogród w tęczowy raj i będą kwitły do jesieni. To najlepszy moment, by je posadzić
Zamiast wyrzucać, zalej wodą i podlej marchew. Urośnie dwa razy większa