Reklama
Reklama

Wysiej go w styczniu, a wiosną obsypie ogród dywanem niebieskich kwiatów

Styczeń to dobry czas, aby zacząć myśleć o tym, co w tym roku będzie zdobić nasze ogródki i balkony. Dla niektórych roślin to właśnie ten miesiąc jest najlepszy na wysiew. Większość gatunków ozdobnych uprawia się dopiero od wiosny. Są jednak i takie, za które należy zabrać się już w styczniu, aby zakwitły w odpowiednim momencie. Jeśli marzysz o tym, aby twój ogród pokrył się niebieskimi bądź fioletowymi kwiatami to najlepszy czas na wysiew żeniszka meksykańskiego.

Obficie kwitnące rośliny rabatowe to najlepsza ozdoba każdego ogrodu. Dobrze sprawdzają się do tego gatunki jednoroczne. Wśród nich należy wymienić żeniszka meksykańskiego, czyli Ageratum houstonianum. Wysiany w dobry momencie, obsypie nasz ogród dywanem barwnych kwiatów i będzie kwitnąć przez wiele miesięcy.  

Ta roślina porasta niejeden ogród i balkon  

Żeniszek meksykański to jednoroczna lub czasami dwuletnia roślina, która należy do rodziny astrowatych. Jak sama nazwa wskazuje, krajem jego podchodzenia jest Meksyk, gdzie licznie występuje w środowisku naturalny. W Polsce jako roślina ozdobna jest niezwykle popularny, zdobiąc wiele rabat, balkonów i tarasów.  

Żeniszek dorasta do 20-30 cm wysokości. Ma krzewiasty pokrój i rozgałęzione pędy. Liście kształtem przypominają serce. Są liczne, duże i lekko owłosione. To z czego słynie najbardziej to puszyste kwiaty, które pojawiają się na szczytach pędów. Kuliste i koszyczkowate przyjmują rozmaite ubarwienie. Najczęściej można się spotkać z kolorem niebieskim i fioletowym, ale także z białym i różowym.  

Jak posadzić żeniszka meksykańskiego? 

Posadzony w odpowiednim momencie żeniszek potrafi kwitnąć od maja bądź czerwca, aż do jesieni. To idealna roślina na przystrojenie swojego ogrodu lub tarasu na cały sezon. Kluczem do tego jest odpowiedni moment wysiewu, który przypada właśnie na koniec stycznia. 

Jako że żeniszek meksykański jest rośliną jednoroczną, zazwyczaj wyrasta z nasion. Poprzez długi okres wegetacji należy wysiać go odpowiednio wcześniej, aby wraz z nastaniem ciepłych dni przyozdobił nasz ogród barwnymi kwiatami. Dobrym czasem na to jest końcówka stycznia oraz luty.  

Nasiona rośliny należy delikatnie umieścić w ziemi, a następnie pojemnik przechowywać w ciepłym i dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Po wypuszczeniu 2-3 listków, roślinkę należy pikować do małych doniczek. Podrośniętemu żeniszkowi dobrze oderwać wierzchołek pędu, aby później lepiej się rozkrzewił. Po ustaniu wiosennych przymrozków oraz odpowiednim zahartowaniu rośliny, można wysadzić ją na stałe w wybrane miejsce. Żeniszek świetnie sprawdzi się na rabacie, ale także w skrzynkach na balkonie bądź tarasie. 

Przeczytaj również:  Moja babcia wysiewa je w styczniu. Wiosną sąsiadki zazdroszczą jej kwiatów

Pięknie zdobi ogród przez wiele miesięcy i jest łatwy w pielęgnacji

Dobrze wyrośnięty żeniszek nie powinien sprawiać kłopotów w uprawie. Wręcz jego pielęgnacja należy do niezwykle prostych. Roślina ta nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy ją raz przyciąć w odpowiednim momencie, a wtedy lepiej się rozkrzewi i będzie dłużej kwitła.  

Żeniszek meksykański najlepiej przyjmie się w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Warto dopilnować, aby wsadzenie go do gleby odbyło się po ostatnich przymrozkach, ponieważ ta roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. 

Tak jak w przypadku każdej rośliny, należy dbać o jej odpowiednie i regularne podlewanie. Susza nie jest tutaj sprzymierzeńcem. Na odpowiednim stanowisku żeniszek będzie kwitł przez całe lato. Złe umiejscowienie tego gatunku może doprowadzić do osłabienia rośliny oraz słabego kwitnięcia. 

Zobacz też:

Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów

Chcesz, by forsycja obsypała się złotymi kwiatami? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | kwiaty | działka