Reklama
Reklama

Nie przegap tego terminu wysiewu pelargonii. W maju twój balkon utonie w kwiatach

Pelargonie to jedne z najpowszechniejszych roślin doniczkowych. Nie są zbyt wymagające, a ponadto stanowią doskonałą ozdobę balkonu lub parapetu. Nic więc dziwnego, że są często uprawianymi kwiatami, zarówno przez osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. Ci, którzy chcą sadzić pelargonie z nasion, muszą się pośpieszyć, ponieważ teraz jest idealny czas na wysiew. Jak to zrobić i o czym pamiętać? Wyjaśniamy.

Pelargonia – idealna roślina na parapet i balkon

Pelargonie to ozdobne rośliny doniczkowe, które zdobią parapety, balkony i tarasy w domach wielu Polaków. Mnogość odmian sprawia, że z pomocą pelargonii można tworzyć naprawdę rozmaite kompozycje, które upiększą każde wnętrze. Warto zwrócić uwagę na rodzaje takie jak "Moonlight", "Fireworks" czy "Occold Shield". 

Decydując się na uprawę pelargonii, warto zapewnić roślinie słoneczne stanowisko. Dobrze jest wybrać parapet przy oknie z ekspozycją południową lub południowo-zachodnią. Co istotne, przy podlewaniu należy unikać zwilżania liści. Dobrze jest również stosować nawóz do roślin kwitnących. Najczęstsze choroby, które dotykają pelargonie to: szara pleśń, rdza pelargonii oraz fuzarioza pelargonii.

Przeczytaj też: Wlej 1 kroplę, a pelargonia wystrzeli kwiatami. Apteczny hit z PRL-u kupisz za 3,50 zł

Kiedy i jak wysiewać pelargonie?

Termin wysiewu pelargonii przypada na styczeń, luty i początek marca. Zasianie rośliny w tym okresie sprawi, że pelargonia już w maju obrodzi w kwiaty. W jaki sposób powinno się ją wysiewać? Przede wszystkim, warto wcześniej przez około jedną dobę moczyć nasiona w wodzie – wówczas będą o wiele lepiej kiełkowały. Do pelargonii nada się żyzna i dobrze przepuszczalna gleba oraz nieco szersze pojemniki lub wielodoniczki. 

W wypełnionym glebą pojemniku należy zrobić wgłębienia na około 0,5 cm i w każdym z nich umieścić nasionko. Potem należy opryskać całość wodą (trzeba uważać, by nie wymyć nasion). Warto pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności w doniczce i regularnym zraszaniu gleby.  

Pojemnik można również przykryć ponakłuwaną w kilku miejscach folią. Pelargonie należy trzymać w ciepłym miejscu (optymalna temperatura to około 20-25 stopni Celsjusza). Roślinki powinny zacząć kiełkować po około 7-14 dniach. Gdy sadzonki będą miały po 3-4 listki, to wówczas trzeba je przesadzić do oddzielnych doniczek. 

Zobacz też:

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

To najlepsze odmiany pomidorów do szklarni. Wysiej je, a zbierzesz obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | sadzenie