Reklama
Reklama

Wyrzucić zaraz po świętach czy zostawić? Dbaj tak o gwiazdę betlejemską, a będzie kwitła cały rok

Nie tylko choinka uważana jest za symbol Bożego Narodzenia. Jest nim również popularny czerwony kwiat, który w czasie świąt gości w niemal każdym domu. Chcąc, aby gwiazda betlejemska zdobiła nasze wnętrze nie tylko od święta, wystarczy odpowiednio o nią zadbać. Podpowiadamy najważniejsze zasady pielęgnacji poinsecji.

Kupowany wraz z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia kwiat doniczkowy, pięknie zdobi domowe wnętrze. Gwiazda betlejemska, inaczej zwana poinsecją to jeden z symboli bożonarodzeniowego okresu. Symbolizuje gwiazdę, która pojawiła się na niebie, gdy narodził się Jezus.  

Poinsecja - czerwony symbol Bożego Narodzenia  

Wiele osób zastanawia się co zrobić z tym kwiatem po świętach. Zostawić czy wyrzucić? Na szczęście wystarczy odrobina wiedzy o tym, jak dbać o betlejemską gwiazdę, a kwiat może dotrwać do kolejnego Bożego Narodzenia.  

Warto już przy zakupie wiedzieć, że najlepiej wybrać roślinę z zielonymi i lśniącymi liśćmi. Dobrze zwrócić uwagę na intensywność koloru przykwiatki oraz sprawdzić, czy roślina nie daje żadnych oznak więdnięcia bądź przemarznięcia. Zdrowa roślina to większa szansa na kwitnięcie przez cały rok, a nie tylko w święta.  

Przeczytaj również: Ta wyjątkowa roślina powinna być w każdym domu. Pełni ważną funkcję

Jak dbać o gwiazdę betlejemską, żeby kwitła cały rok? 

Często gwiazda betlejemska uważana jest za roślinę jednoroczną, a nawet jednorazową. Jest to nieprawda. Roślina ta często obumiera zaraz po świętach, ponieważ nie ma odpowiednich warunków bądź została narażona na chłód (np. w kwiaciarni). Nie musi tak być. 

Odpowiednia pielęgnacja oraz warunki sprawią, że roślina ozdobi wnętrze również w przyszłe święta. Przede wszystkim należy wiedzieć, że poinsecja jest dość wymagającym kwiatem. Nie lubi zimna oraz jest wrażliwa na przeciągi. Kluczowym jest więc to, jak przewieziesz roślinę ze sklepu.  

Od samego początku warto zadbać o odpowiednio przygotowane stanowisko, podłożę oraz doniczkę dla poinsecji. Aby zakwitła i wytworzyła kolorowe przylistki, wymaga okresowego zaciemnienia. 

Hodując gwiazdę betlejemską w święta, jak i przez cały rok, należy pamiętać, że roślina ta zawiera trujący sok, który może powodować podrażnienia. Trzeba więc uważać w czasie jej pielęgnacji, a także trzymać ją w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt.  

Podstawowe zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej 

Posiadając w swoim domu poinsecje, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią zadbać. Najważniejsze zasady to: 

  • Optymalna temperatura dla kwiatu to 18-20°C; 
  • Stanowisko z dala kaloryfera lub kominka; 
  • Odpowiednio jasne stanowisko;  
  • Podlewanie powinno odbywać się raz na dwa dni; 
  • Podłoże powinno być stale wilgotne; 
  • Roślina nie lubi przesuszenia, jak i nadmiernego podlewania.  

Odpowiednie zadbanie o gwiazdę betlejemską sprawi, że roślina nie będzie tylko na święta, ale na cały rok lub jeszcze dłużej.  

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin