Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg na drzewkach wiśni. Jeśli przegapisz termin, stracisz szansę na owoce

Przycinanie wiśni to prosty zabieg, który może znacząco wpłynąć na rozwój drzewa. Dlatego jeśli w tym roku zależy ci na obfitych i zdrowych plonach, koniecznie sprawdź, w jaki sposób przyciąć wiśnie. Nie zapomnij o kilku zasadach, dzięki którym będziesz mieć pewność, że drzewo poradzi sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Kiedy jest najlepszy moment na przycinanie wiśni? Sprawdź, jak wykonać zabieg poprawnie, aby cieszyć się obfitymi plonami latem.

Kiedy ciąć wiśnie? Niedługo mija termin

Wiosenny termin przycinania wiśni obowiązuje głównie okazy, które są stosunkowo młode. To przełom marca i kwietnia, zaraz przed pojawieniem się pierwszych pąków, jest na to najlepszym momentem. Ryzyko pojawienia się przymrozków jest coraz mniejsze, a słoneczna i ciepła pogoda sprawi, że drzewo szybko się zregeneruje i będzie gotowe do dalszego rozwoju. Nowe drzewka w ogrodzie warto przycinać od razu po posadzeniu.  

Natomiast termin letni, który wypada po zbiorze owoców, obowiązuje jedynie w przypadku drzew starszych. Warto przycinać je pod koniec lipca i w pierwszej połowie sierpnia. Dzięki temu będą miały więcej czasu na zagojenie ran po cięciu, a ryzyko infekcji pędów będzie o wiele mniejsze.

Zobacz także: Te kwiaty były w ogrodzie każdej babci. Ich uprawa jest łatwa, a kwitną długo i pięknie

Jak przycinać wiśnie? Wszystko zależy od wieku drzewa

Cięcie, które obowiązkowo należy wykonywać co roku to cięcie prześwietlające. Dzięki niemu korona nie ulega zbyt dużemu zagęszczeniu, a każdy pęd ma lepszy dostęp do przepływu powietrza oraz promieni słonecznych. Cięcie prześwietlające polega na usunięciu pędów, które rosną do środka korony, krzyżują się oraz utrudniają dalszy wzrost. Zbędne gałązki przycinamy przy samym końcu. Po 3-4 latach możemy również usunąć gałęzie, na których drzewo już owocowało. Dzięki temu będziemy mogli pobudzić je do tworzenia nowych, młodych pędów.

Młode drzewka warto również formować. To cięcie, które nadaje roślinie odpowiedni kształt i pozwala jej się zdrowo rozwijać. Szczególną uwagę warto zwrócić na wysokość korony — lepiej, aby drzewko nie rosło zbyt wysoko. Najlepsza dla rozwoju wiśni będzie korona w formie stożka oraz zaokrąglona.

Najstarsze rośliny warto przycinać dość radykalnie, szczególnie jeśli w poprzednich sezonach słabo owocowały. Stare konary skróć nawet o metr lub półtora. Dzięki temu pobudzisz roślinę do wytworzenia nowych pędów, na których wiśnia będzie owocować.

 

Zobacz też:

Wysiej te kwiaty w maju. Ogród będzie kwitł aż do jesieni

Podsypuj tym grządki truskawek. Owoce będą dorodne, a szkodniki znikną

Ta odmiana ogórków nie gorzknieje. Ogrodnik zdradza, jak je uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa