Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg czereśni przed wiosną. Jeśli go przegapisz, możesz pożegnać się z owocami

Chcesz mieć latem w swoim ogrodzie duże i słodkie czereśnie? Jeśli tak, to koniecznie wykonaj zabieg cięcia drzewka owocowego, jeszcze na przedwiośniu. W przeciwnym wypadku możesz pożegnać się z obfitymi plonami. Sprawdź najważniejsze informacje o wiosennym cięciu czereśni.

Czereśnia potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji do właściwego wzrostu i owocowania. Jednym z najważniejszych zabiegów jest wiosenne cięcie. Jeśli zapomnisz o nim, to z roku na rok plonów będzie coraz mniej. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić ten zabieg i w jakim czasie? Najlepiej zabrać się za to już teraz. 

Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny czereśni

Już wczesną wiosną zaczynamy prace w ogródku. W tym czasie nie tylko sadzimy nowe rośliny, ale także dbamy o te wieloletnie okazy. Szczególna uwaga należy się drzewkom owocowym, w tym czereśniom. Jaki zabieg wykonujemy na przedwiośniu?

Najważniejszym zabiegiem czereśni jest nie tylko cięcie po owocowaniu, ale też to wiosenne. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się licznymi i smacznymi owocami. 

Termin cięcia wiosennego czereśni

Zazwyczaj największą uwagę poświęcamy czereśniom po owocowaniu. Wykonujemy wtedy cięcie pielęgnacyjne, polegające na przeglądzie gałęzi i usuwaniu tych, na których nie było owoców. Nie możemy natomiast zapominać o tym wiosennym przycinaniu

Czereśnie przycinamy zaraz po zimie. Zabieg ten wykonujemy w lutym, a najpóźniej w marcu. Ma on na celu wyczyszczenie korony z chorych i uszkodzonych gałęzi. 

Wiosenne cięcie powoduje, że korona staje się bardziej przerzedzona, a dzięki temu roślina lepiej owocuje. Zabieg wykonany w tym czasie formuje drzewka owocowe. 

Jak przyciąć czereśnie na przedwiośniu?

Na przycięcie czereśni warto wybrać odpowiedni dzień. Zabieg należy przeprowadzić, gdy za oknem jest słoneczna pogoda

Cięcie wykonujemy przy pomocy odpowiednich narzędzi. Małe pędy tniemy sekatorem, natomiast grube gałęzie skracamy piłą

Szczególną uwagę poświęcamy suchym odrostom, które nie mają szans na wypuszczenie owoców. Usuwamy też tzw. "wilki", czyli młode pędy rosnące szybko ku górze. 


Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | przycinanie roślin