Wykonaj ten zabieg czereśni przed wiosną. Jeśli go przegapisz, możesz pożegnać się z owocami
Chcesz mieć latem w swoim ogrodzie duże i słodkie czereśnie? Jeśli tak, to koniecznie wykonaj zabieg cięcia drzewka owocowego, jeszcze na przedwiośniu. W przeciwnym wypadku możesz pożegnać się z obfitymi plonami. Sprawdź najważniejsze informacje o wiosennym cięciu czereśni.
Czereśnia potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji do właściwego wzrostu i owocowania. Jednym z najważniejszych zabiegów jest wiosenne cięcie. Jeśli zapomnisz o nim, to z roku na rok plonów będzie coraz mniej. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić ten zabieg i w jakim czasie? Najlepiej zabrać się za to już teraz.
Już wczesną wiosną zaczynamy prace w ogródku. W tym czasie nie tylko sadzimy nowe rośliny, ale także dbamy o te wieloletnie okazy. Szczególna uwaga należy się drzewkom owocowym, w tym czereśniom. Jaki zabieg wykonujemy na przedwiośniu?
Najważniejszym zabiegiem czereśni jest nie tylko cięcie po owocowaniu, ale też to wiosenne. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się licznymi i smacznymi owocami.
Zazwyczaj największą uwagę poświęcamy czereśniom po owocowaniu. Wykonujemy wtedy cięcie pielęgnacyjne, polegające na przeglądzie gałęzi i usuwaniu tych, na których nie było owoców. Nie możemy natomiast zapominać o tym wiosennym przycinaniu.
Czereśnie przycinamy zaraz po zimie. Zabieg ten wykonujemy w lutym, a najpóźniej w marcu. Ma on na celu wyczyszczenie korony z chorych i uszkodzonych gałęzi.
Wiosenne cięcie powoduje, że korona staje się bardziej przerzedzona, a dzięki temu roślina lepiej owocuje. Zabieg wykonany w tym czasie formuje drzewka owocowe.
Na przycięcie czereśni warto wybrać odpowiedni dzień. Zabieg należy przeprowadzić, gdy za oknem jest słoneczna pogoda.
Cięcie wykonujemy przy pomocy odpowiednich narzędzi. Małe pędy tniemy sekatorem, natomiast grube gałęzie skracamy piłą.
Szczególną uwagę poświęcamy suchym odrostom, które nie mają szans na wypuszczenie owoców. Usuwamy też tzw. "wilki", czyli młode pędy rosnące szybko ku górze.
Zobacz też:
Posadź zamiast hortensji. Sąsiedzi będą pytać, skąd ta cudowna roślina
To najlepszy nawóz do rododendronów. Zamienia się w kolorowe kule kwiatów
Wiosną koniecznie zrób to z pelargonią. Będzie uginać się od kwiatów