Wyjmij z lodówki i wlej do kopca. Kret ucieknie, gdzie pieprz rośnie
Krety pojawiają się na działkach i w ogródkach, gdy na dworze robi się ciepło. Budują kopce pełniące rolę wentylatora podziemnych korytarzy. Wyglądają one bardzo nieestetycznie na trawniku i zakłócają wzrost roślin. Jak wypędzić szkodnika w humanitarny sposób? Ratunek masz w lodówce.
Krety żywią się dżdżownicami i larwami, które wyczuwają na 10 m. Nie podgryzają korzeni roślin, a mimo to uznajemy je za szkodniki. Dlaczego krety niszczą uprawy? Jak wypłoszyć gryzonie z ogródka i działki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Mało osób wie o tym, że krety częściowo znajdują się pod ochroną. Te zwierzęta zjadają nie tylko dżdżownice, ale też pędraki i małe gryzonie powodujące straty w ogrodzie. Właśnie dlatego wypędzamy je tylko na inny teren.
Gryzonie spulchniają ziemię w ogrodzie, jednak zdarza im się uszkadzać korzenie roślin, ponieważ są ślepe. Ich korytarz ma aż 15 m długości, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że szkodniki natrafią na korzenie roślin, które uprawiamy.
Kopce kreta wyglądają nieestetycznie na podwórku i mogą prowadzić do nierówności na jego powierzchni. To z kolei może przyczynić się do zepsucia kosiarki i innych maszyn ogrodowych.
Tych szkodników nie usuwamy całkowicie, a jedynie skłaniamy do przeniesienia się na inny teren. Warto zatem skorzystać z domowych sposobów, których jest wiele.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ślimaki lgną do niego jak oszalałe. Ten owoc uwolni twój ogród od szkodników
Skutecznym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest wlanie do kopca trochę maślanki, która nie wpłynie negatywnie na podłoże, w przeciwieństwie do chemicznych środków. Szkodnik ma czuły węch i nie znosi charakterystycznego, kwaśnego zapachu tego produktu.
Ten gryzoń nie lubi także zapachu cytryny i czosnku. Właśnie dlatego warto podrzucić do kopca zmiażdżone ząbki czosnku i kilka skórek cytryny.
Polecamy także posadzenie w ogrodzie roślin, które pięknie zdobią ogród i przy okazji odstraszają krety. Mowa o szachownicy cesarskiej, czarnymi bzie, komosie, narcyzach i aksamitkach. Te ostatnie są nietolerowane przez nicienie, komary i mszyce.
Zobacz też:
Najlepsza odżywka do paproci. Wypróbuj, a nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami