Reklama
Reklama

Wyjmij z lodówki i wlej do kopca. Kret ucieknie, gdzie pieprz rośnie

Krety pojawiają się na działkach i w ogródkach, gdy na dworze robi się ciepło. Budują kopce pełniące rolę wentylatora podziemnych korytarzy. Wyglądają one bardzo nieestetycznie na trawniku i zakłócają wzrost roślin. Jak wypędzić szkodnika w humanitarny sposób? Ratunek masz w lodówce.

Krety żywią się dżdżownicami i larwami, które wyczuwają na 10 m. Nie podgryzają korzeni roślin, a mimo to uznajemy je za szkodniki. Dlaczego krety niszczą uprawy? Jak wypłoszyć gryzonie z ogródka i działki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Jakie szkody powoduje kret w ogrodzie?

Mało osób wie o tym, że krety częściowo znajdują się pod ochroną. Te zwierzęta zjadają nie tylko dżdżownice, ale też pędraki i małe gryzonie powodujące straty w ogrodzie. Właśnie dlatego wypędzamy je tylko na inny teren.

Gryzonie spulchniają ziemię w ogrodzie, jednak zdarza im się uszkadzać korzenie roślin, ponieważ są ślepe. Ich korytarz ma aż 15 m długości, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że szkodniki natrafią na korzenie roślin, które uprawiamy. 

Kopce kreta wyglądają nieestetycznie na podwórku i mogą prowadzić do nierówności na jego powierzchni. To z kolei może przyczynić się do zepsucia kosiarki i innych maszyn ogrodowych. 

Tych szkodników nie usuwamy całkowicie, a jedynie skłaniamy do przeniesienia się na inny teren. Warto zatem skorzystać z domowych sposobów, których jest wiele

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ślimaki lgną do niego jak oszalałe. Ten owoc uwolni twój ogród od szkodników

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Wykorzystaj produkty z kuchni

Skutecznym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest wlanie do kopca trochę maślanki, która nie wpłynie negatywnie na podłoże, w przeciwieństwie do chemicznych środków. Szkodnik ma czuły węch i nie znosi charakterystycznego, kwaśnego zapachu tego produktu. 

Ten gryzoń nie lubi także zapachu cytryny i czosnku. Właśnie dlatego warto podrzucić do kopca zmiażdżone ząbki czosnku i kilka skórek cytryny. 

Polecamy także posadzenie w ogrodzie roślin, które pięknie zdobią ogród i przy okazji odstraszają krety. Mowa o szachownicy cesarskiej, czarnymi bzie, komosie, narcyzach i aksamitkach. Te ostatnie są nietolerowane przez nicienie, komary i mszyce

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka