Reklama
Reklama

Wyjeżdżasz na urlop? Dzięki temu rośliny w ogrodzie i na balkonie nie uschną w czasie wakacji

Rośliny wymagają regularnego podlewania. Również wtedy, gdy wyjeżdżasz. Nawet kilka dni w upale bez wody może doprowadzić do tego, że uschną i będą nie do odratowania. Lepiej zastanów się więc wcześniej, jak zadbać o nie podczas nieobecności w domu, by mogły przetrwać. W tym celu możesz wykorzystać system do nawadniania roślin.

Zaplanowałeś dłuższe wakacje, ale nie możesz się nimi w pełni cieszyć, bo wciąż zastanawiasz się, jak podlewać kwiaty podczas urlopu? Nawadnianie ich "za zapas" nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak wlewanie dużej ilości wody do podstawek roślin. 

Takie działania mogą doprowadzić do tego, że niektóre rośliny zaczną gnić, a po powrocie trudno będzie je odratować. Na szczęście istnieje lepsze rozwiązanie. Zainwestuj w system do wakacyjnego nawadniania roślin, aby móc wypocząć poza domem bez obaw o ich kondycję.

Jak przygotować rośliny do wyjazdu? Od tego zacznij

Zanim wyjedziesz na wakacje, przygotuj do nich swoje rośliny. Postaraj się zapewnić im odpowiednie warunki tak, by przetrwały podczas twojej nieobecności. Przed wyjściem z domu dokładnie podlej kwiaty, aby było im łatwiej wytrwać suche okresy. 

Zastosuj także ściółkę z keramzytu albo trocin, aby zatrzymać wilgoć w glebie. A gatunki doniczkowe postaraj się przenieść w zacienione miejsce, bo w pełnym słońcu będzie im ciężej wytrwać. 

Dobrym rozwiązaniem może być także skorzystanie z hydrożelu. Jest to substancja magazynująca wodę, którą umieszcza się na dnie doniczki albo miesza z ziemią, w której posadzone są kwiaty, aby nie zabrakło jej wilgoci.

Może cię zainteresować: Te kwiaty przypominają kolorowe słoneczniki. Odstraszają kleszcze i ślimaki

Wakacyjny system nawadniania roślin zadba o twoje kwiaty lepiej niż sąsiedzi

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd, rozważ zakup systemu do nawadniania roślin. Dzięki temu nie będziesz musiał angażować rodziny czy sąsiadów w opiekę nad swoimi kwiatami. Do podlewania możesz wykorzystać m.in. kroplowniki, które dostarczą wodę bezpośrednio do korzeni twoich zielonych przyjaciół. Dzięki nim możesz dopasowywać częstotliwość i ilość wody, którą każdy z nich otrzyma. 

Większość systemów do nawadniania kropelkowego roślin składa się z: mechanizmu sterującego wodą, jednostki nawadniającej, węża oraz zintegrowanych dysz. Woda będzie pobierana ze zbiornika, do którego podłączysz system np. z pojemnika na deszczówkę. 

Nie wszystkie systemy do nawadniania roślin są drogie. Przykładowo: ceny automatycznych konewek solarnych oscylują w granicach kilkuset złotych, a można je wykorzystywać przez długi czas i nie wymagają podłączenia do kranu ani gniazdka elektrycznego. A jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, kup przynajmniej zwykłe poidełka do kwiatów za 10 zł.

Czytaj również: Karczownik może zniszczyć tuje w ogrodzie. Spryskaj je tym, a więcej się nie pojawi 

Zobacz też:

Doświadczeni ogrodnicy zimują pelargonie tylko w ten sposób. Mają najładniejsze kwiaty

Jak podlewać rośliny w październiku? Jeden błąd i ogród zmarnieje

Posadź dziś, a wyrosną jeszcze tej jesieni. Świeże warzywa na wyciągnięcie ręki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie | kwiaty | działka