Wygląda jak rozgwiazda i nie potrzebuje doniczki. Ta roślina rośnie bez ziemi
Chcesz mieć niepowtarzalną ozdobę w swoim mieszkaniu? Wybierz zjawiskową oplątwę - roślinę, której liście przypominają rozgwiazdę. Ten niezwykły okaz zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale także nietypową cechą - nie wymaga doniczki. Zanim jednak zdecydujesz się na oplątwę, najpierw sprawdź najważniejsze informacje o niej.
Oplątwa to prawdziwe dzieło natury, które przyciąga wzrok i dodaje wnętrzom charakteru. Jej niezwykły wygląd doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje, ale pasuje też do klasycznych wnętrz. Możesz zawiesić ją przy oknie, postawić na parapecie lub stworzyć z niej oryginalną kompozycję - ogranicza cię tylko wyobraźnia.
Oplątwa, czyli kwiat tillandsia, jest tropikalną rośliną, rosnącą w obu strefach Ameryki. Do jej naturalnego środowiska zaliczamy również tereny pustynne, a także szczyty gór i mokre grzęzawiska.
W lasach tropikalnych występuje jako epifit - odżywia się samodzielnie, jednak drzewa traktuje jak podpory. Rośnie w ich koronach, dlatego dociera do niej dużo światła.
Jej system korzeniowy jest słabo rozwinięty, a liście tworzą tarczki, które pochłaniają wilgoć, pobierają wodę w trakcie deszczów i zdobywają pokarm. Dzięki nim liście okazu mają srebrzysto-szarą barwę. Zazwyczaj tworzą rozety.
W naszym klimacie należy uprawiać oplątwy w pomieszczeniach. W domowych warunkach mogą nawet zakwitnąć, jednak musimy kupić takie, które jeszcze nie kwitły, z bocznymi odrostami. Ich kwiaty są małe, wyrastające z łuskowatych liści przykwiatowych. Po kwitnieniu roślina zamiera, ale wypuszcza nowe okazy, zanim całkowicie zaschnie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Śledziennica skrętolistna - opis, sadzenie i wymagania
Tillandsia jest rośliną łatwą w uprawie, jednak jak przy każdym okazie, musimy zastosować konkretne zasady, aby rosła pięknie i zdrowo. O jakich mowa?
- Stanowisko
Oplątwę stawiamy na jasnym stanowisku z rozproszonymi światłem. Latem najlepiej wybrać dla niej wschodni lub północny parapet okienny, a zimą południowy. Unikajmy nie tylko bezpośrednio padających promieni słonecznych, ale także przeciągów.
- Podłoże
Ta roślina nie potrzebuje doniczki. Jeśli jednak zdecydujemy się na jej posadzenie w podłożu, to powinno być one takie jak do storczyków. Możemy też wymieszać torf z mchem. Ważne, żeby ziemia była przepuszczalna. Polecamy również usypanie na dnie naczynia warstwy drenażowej np. z kamieni czy keramzytu.
- Temperatura
Latem temperatura w pomieszczeniu, gdzie uprawiamy okaz, powinna wynosić od 21 do 24 stopni Celsjusza. Zimą natomiast nie może być niższa niż 13 stopni Celsjusza.
- Podlewanie
Oplątwę podlewamy 1-2 razy w tygodniu. Wówczas wlewamy wodę do rozety liście, która jest przystosowana do takiej metody nawadniania.
Tę roślinę możemy również zanurzać wielokrotnie w misce z odstaną i przegotowaną wodę. W ten sposób zapewnimy jej całkowite nawodnienie. Po zabiegu otrząsamy ją z nadmiaru wody i pozostawiamy do wyschnięcia na przewiewnym miejscu. Dotyczy to gatunków pochodzących z terenów pustynnych np. Tillandsia xerographica.
Inną metodą podlewania jest kąpiel wodna tillandsi o cienkich i zazielenionych liściach. Zanurzamy ją całkowicie w misce z przegotowaną i odstaną wodą na pół godziny. Po tym czasie również otrząsamy okaz z nadmiaru wody i kładziemy go na jasnym stanowisku.
- Zraszanie
Oplątwy wymagają często zraszania, zwłaszcza przy niskiej wilgotności pomieszczenia, wysokich temperaturach i włączonej klimatyzacji. Latem należy robić to codziennie, a zimą 2 razy w tygodniu. Zarówno kąpiele, jak i zraszanie przeprowadzamy rano lub w ciągu dnia, a nie wieczorem.
- Nawożenie
Tillandsię nawozimy za pomocą spryskiwacza raz w miesiącu. Możemy użyć specjalnego spreyu do tych kwiatów lub rozpuścić w wodzie 1/4 dawki nawozu do storczyków bądź do innych roślin kwitnących o małej zawartości miedzi. W tym przypadku również wykonujemy oprysk.
Zobacz też:
Te kwiaty są odporne na niskie temperatury. Możesz je wysiewać już w styczniu
Nie musisz kupować sadzonek pieniążka. Dzięki temu będziesz je mieć za darmo
Ta roślina nie lubi sąsiedztwa. Lepiej postaw ją na pustym parapecie