Reklama
Reklama

Posadź tę roślinę na pustych placach na trawniku. Stworzy dywan z kwiatów już w marcu

Widzisz już teraz puste place na trawniku? W takim razie posadź w tych miejscach śledziennicę skrętolistną. Zakwitnie już w marcu, zdobiąc przestrzeń drobnymi, jasnożółtymi kwiatuszkami, wprowadzającymi trochę koloru do jeszcze szarych dni. Poza tym z jej uprawą poradzi sobie dosłownie każdy. Sprawdź najważniejsze informacje o tej zjawiskowej roślinie.

Większość z nas ma na podwórku miejsca, których nie może zagospodarować. Mowa o cienistych przestrzeniach pod drzewami czy zakamarkach w okolicach skalników. Właśnie tam polecamy posadzić śledziennicę - jest to roślina nadająca się nie tylko na puste place po trawniku. Poznaj ten okaz, a być może zapragniesz go mieć u siebie na działce. 

Wygląd śledziennicy skrętolistnej - ta roślina pięknie ozdobi ogród

Śledziennica skrętolistna jest niewielką byliną należącą do rodziny skalnicowatych. Dorasta od 5 do 20 cm. Ma jasnozielone liście o sercowatym albo nerkowatym kształcie z ząbkowatymi brzegami

Jej kwiaty są drobne, jasnożółte i zbierają się w grona. Zazwyczaj kwitną od marca do maja i stanowią pokarm dla owadów zapylających, które dopiero budzą się wczesną wiosną. 

Ta piękna roślina jest odporna na choroby i szkodniki, dlatego z powodzeniem można sadzić ją przy bylinach wieloletnich. Zakryje wszelkie puste miejsca dywanem zwartych liści i licznych, drobnych kwiatków, które wprowadzają delikatny akcent kolorystyczny, ożywiający przestrzeń już wczesną wiosną. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie drzewa i krzewy ciąć zimą? Sprawdź listę, techniki cięcia i termin

Jak sadzić i dbać o śledziennicę skrętolistną? Najważniejsze zasady

Śledziennicę skrętolistną najlepiej posadzić na półcienistym stanowisku, ale poradzi sobie również na takim nasłonecznionym. Najlepiej, jeśli będą to przestrzenie wokół drzew, ponieważ wtedy pokryje puste place pod nimi. Poza tym opadające liście będą stanowiły dla niej naturalną osłonę przed mrozem. 

Ta roślina ma wymagania, co do żyzności i wilgotności gleby. Posadźmy ją zatem na próchniczym, lekko kwaśnym albo obojętnym podłożu. Ważne, aby było stale wilgotne, lecz nie podmokłe. 

Jeśli chodzi o pielęgnację śledziennicy skrętolistnej, to nie jest zbyt wymagająca. Nie musimy jej ani ponownie przesadzać, ani intensywnie opiekować się nią. W sezonie warto dwa razy dostarczyć okazowi substancji odżywczych za pomocą dobrego jakościowo nawozu. Z kolei tym naturalnym są opadłe liście i nie trzeba usuwać ich, ale większość osób robi to w celu estetycznym. 

Kluczowym aspektem w uprawie tej rośliny jest utrzymanie odpowiedniego poziomy wilgoci w ziemi, zwłaszcza w czasie suszy. Polecamy więc ściółkowanie podłoża - ten zabieg zatrzyma wodę, ale też ograniczy rozrost chwastów, które będą konkurować z nią o składniki odżywcze. 

Śledziennicę skrętolistną możemy rozmnażać przez podział kęp. Ta metoda jest najprostsza, dzięki niej szybko pozyskujemy nowe rośliny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozmnażanie odbyło się przez nasiona, jednak wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość. 

Zobacz też:

Masz ją na parapecie? Być może nawet nie wiesz, jakie ma właściwości

Monstera nie chce rosnąć? Poczęstuj ją tym owocem, a wystrzeli w górę

Zrób to z hortensjami zimą. Latem obsypią się kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | pielęgnacja roślin